İşten çıkarılan Uğur Tekstil ve ücretsiz izne çıkarılan Özak Tekstil işçilerinden Urfa’da eylem

Sendikalı oldukları için işten atılan Uğur Tekstil ve ücretsiz izne gönderilen Özak Tekstil işçileri Urfa merkezde bulunan Topçu Meydanı'nda (Rabia Meydanı) bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Uğur Tekstil patronu, fabrikanın üretim yaptığı Zara markasının temsilcisi, küresel sendika temsilcisi, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ve DİSK/Tekstil Genel Başkanı Kazım Doğan'ın da katılacağı bir toplantı yapılacağını öğrendiklerini söyleyen işçiler, taleplerinin kabul edilmesi ihtimalini gözeterek fabrika önündeki direnişlerini birkaç günlük ertelediklerini duyurdu

İşten çıkarılan Uğur Tekstil ve ücretsiz izne çıkarılan Özak Tekstil işçilerinden Urfa’da eylem

Sendikalı oldukları için işten atılan Uğur Tekstil ve ücretsiz izne gönderilen Özak Tekstil işçileri Urfa merkezde bulunan Topçu Meydanı’nda (Rabia Meydanı) bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. İşçiler dün yaptıkları açıklamada “Süresiz şekilde direnişimize devam edeceğiz” demelerinin ardından bugün ilk eylemlerini yaptılar.

Açıklamaya CHP, EMEP, DEVA Partisi ve TİP il başkanları ve yöneticileri ,İHD ve SES yöneticileri de katılarak destek verdi. İşçiler adına basın açıklamasını Uğur Tekstil işçisi Ali Yalçın yaptı.

Yapılan açıklamada işçilerin sendikalaşmalarınn ardından yaşanan süreç aktarıldı. Sendikaya üye olmalarının ardından her iki işyerinden de gelen mobbingler hatırlatılırken Uğur Tekstil’de fabrikanın kapatılarak bütün işçilerin işten atıldığı ifade edildi. İşçilerin gündeminde DİSK/Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen’in sendika genel merkezince görevden alınması da vardı. İşçiler Türkmen’in görevden alınmasıyla kendi durumlarının üst üste gelmesinin tesadüfi olmadığını söyleyerek patronların isteği üzerine sendika genel merkezinin Türkmen’i görevden aldığını ifade ettiler. İşçilerin açıklaması şöyle:

Ve ne acıdır ki, fabrikayı örgütleyen ve mücadelemize başından beri önderlik eden bölge temsilcisi Mehmet Türkmen’in görevden alındığını işçilere patron açıklıyor. Fabrikada patron bizimle toplantı yaparak bu açıklamayı yapıyor ve hemen ardından toplantıdayken sendika merkezinden işçilere SMS’le Türkmen’in görevden alındığı bilgisi geliyor. Düşünebiliyor musunuz, sendika bölge temsilcisinin görevden alındığını işçilere patron açıklıyor, patron isteğiyle sendika merkezi işçilere mesaj gönderiyor. Üç gün öncesinde güvenlik görevlilerinin kapıdan içeri sokmadığı Genel Başkan Vekili M. Ali Başak, patronun isteği üzerine fabrikaya geliyor ve biz işçiler sendika yöneticimiz M.Ali Başak’la toplantıdayken, onunla tartışırken patronumuz Servan bey bizi bağırıp hakaret ederek kovuyor ve jandarma zoruyla dışarı attırıyor.

“Sadece sendikalı olmak yetmez…”

İşçiler bu direnişin kendileri açısından çok öğretici olduklarını ifade ederken şöyle devam ettiler:

Özak Tekstil ve Uğur Tekstil işçileri olarak bu mücadele çok şey öğrendik. Öncelikle patronlara karşı haklarımız için birlik olup mücadele etmekten başka bir yol olmadığını öğrendik. Birlik olduğumuzda, örgütlü bir şekilde direndiğimizde kazanabileceğimizi öğrendik. Ama bir şey daha öğrendik, sadece patronlara karşı değil, patronlarla işbirliği yapan ihanetçi sarı sendika ağalarına karşı da birlik olup mücadele etmemiz gerektiğini öğrendik. Sadece sendikalı olmak yetmez, işçilerin karar alıp işçilerin yönettiği gerçek işçi sendikacılığı için de mücadele etmemiz gerektiğini öğrendik.

“Taleplerimiz kabul edilmezse mücadelemiz sürecek”

Açıklamanın sonunda ise işçiler kendi taleplerini hatırlattı. Uğur Tekstil patronu, fabrikanın üretim yaptığı Zara markasının temsilcisi, küresel sendika temsilcisi, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ve DİSK/Tekstil Genel Başkanı Kazım Doğan’ın da katılacağı bir toplantı yapılacağını öğrendiklerini söyleyen işçiler, taleplerinin kabul edilmesi ihtimalini gözeterek fabrika önündeki direnişlerini birkaç günlük ertelediklerini duyurdu. Açıklamanın sonu şöyle:

Buradan bir kez daha taleplerimizi dile getiriyoruz. Uğur Tekstil işverenine sesleniyoruz, jandarma tarafından fabrikadan zorla çıkarılan yaklaşık 100 tane işçinin tekrar işe alınması, içerde adil bir iş ortamının ve çalışma huzurunun oluşturulmasını istiyoruz. Biz içerde işçiler üzerindeki bu baskının son bulmasını ve işimize geri dönüp çalışmak istiyoruz. İşçilerin haklarına saygı gösterilmesini istiyoruz. Bu taleplerimiz Kabul edilip hepimiz tekrar işe alınıncaya kadar da mücadelemize ve direnişimze devam edeceğmizi ilan ediyoruz.

Bugün İstanbul’da bizim taleplerimizle ilgili Uğur Tekstil patronu, fabrikanın üretim yaptığı Zara markasının temsilcisi, küresel sendika temsilcisi, sendikamızın bağlı olduğu konfederasyonumuz DİSK’in Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK/Tekstil Genel Başkanı’nın da katılacağı bir toplantı yapılacağı bilgisini aldık. Bu toplantıda atılan işçilerin işe geri alınması konusunda bir anlaşmaya varılmasını ve taleplerimizin kabul edilmesini bekliyoruz. Bu toplantı ve sonrasında yapılacak görüşmeler sonucunda taleplerimizin kabul edilmesi ihtimalini gözeterek, yarın fabrika önünde sürdürmeye karar verdiğimiz süresiz direnişi şimdilik erteliyoruz. Birkaç gün içinde taleplerimiz kabul edilmezse mücadelemize ve direnişimize kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur