İstanbul 25 Kasım’ında kadınlar barikatları yıktı: “İsyanımız bitmedi… Hükümet istifa!”

25 Kasım Kadın Platformu'nun, "Erkek-devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi! Büyüyor! Hayatlarımız için mücadeleye!" çağrısına kulak veren kadınlar İstiklal Caddesi ve çevresini ablukaya alan polise aldırış etmeden Tünel Meydanı'nda buluştu. "Hükümet istifa" sloganlarının yükseldiği eylemde polis barikatlarını dağıtan kadınlara, çevik kuvvet biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Saldırının ardından yeniden toplanan kadınlar sokakları terk etmeyeceklerini, susmayacaklarını haykırdı

25 Kasım Kadın Platformu’nun, “Erkek-devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi! Büyüyor! Hayatlarımız için mücadeleye!” çağrısına kulak veren kadınlar Tünel Meydanı’nda buluştu.

Yürüyüş sırasında cadde “Hükümet istifa!” sloganlarıyla yankılandı. Kadınların kararlılığı sonucu bariyerleri Rus Konsolosluğu önüne kadar geri çeken polis, yürüyüşe geçen kadınların barikatı dağıtması üzerine kadınlara biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Kadınlar saldırının ardından yeniden toplanıp alternatif bir açıklama yaparak “25 Kasım yasaklanamaz” dedi.

Açıklamanın ardından eylemciler yeniden yürüyüşe geçerek polis barikatına yüklendi. Polisin saldırılarını sürdürmesi sonucu eylemcilerden ve gelişmeleri takip eden gazetecilerden yaralananlar oldu.

Dakika dakika gelişmeler:

21.45: Kadınlar kalabalık bir grup haline “Polis defol bu sokaklar bizim”, “Hükümet istifa!” sloganlarıyla Karaköy’e doğru iniyor.

21.30: Polis İstiklal Caddesi’nde bekleyen eylemcilere bir kez daha biber gazı ile saldırdı.

21.20: Polis barikata yüklenen kadınlara bir kez daha saldırdı. Kısa süreli saldırıda yaralananlar oldu.

21.14: Saldırının ardından yeniden toplanan kadınlar ve LGBTİ+’lar sloganlarla bir kez daha polis barikatının önüne yürüdü.

21.03: Polis saldırısı nedeniyle, bu koşullar altında olağan koşullarda okumayı planladıkları basın açıklaması okumayı reddettiklerini belirten kadınlar, “25 Kasım yasaklanamaz” diyerek bir başka açıklama okudu.

21.00: Polis saldırısının ardından kitle “Hükümet istifa” sloganlarıyla Tünel Meydanı’na doğru geri çekildi.

20.55: Polis bariyerlerinin ilk sırasını yıkıp çevik kuvvete mor boya atan kadınlara polis plastik mermi ve biber gazı ile saldırdı. Kadınlar pes etmiyor.

20.45: Polis barikatının kaldırılmasını isteyen kadınlar geri adım atmamakta ısrarcı. Bir yandan “Hükümet istifa!”, “Barikata yüklen!” sloganları yükselirken bazı kadınlar da polis bariyerlerine tırmanıyor.

20.27: Kadınlar Rus Konsolosluğu önüne çekilen polis barikatının önüne geldi. Sloganlar yükseliyor: “Kadınlara değil katillere barikat!”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!”

20.05: Polisle müzakerelerde kadınlar barikatın kaldırılmasında ve yürümede ısrarlarını sürdürdü. Kadınlar İsveç Konsolosluğu önünden, “Hükümet istifa!”, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz” sloganlarıyla tekrar yürüyüşe geçti. Polis bariyerleri Rus Konsolosluğu önüne çekildi.

19.49: Cadde üzerine barikat kuran polis kadınların yürümesine izin vermiyor. “Kadınları değil erkek şiddetini engelle” diye slogan atan kadınlar da yürümekte ısrar ediyor.

19.30:  Yürüyüş başladı.

19.00: Tünel’de buluşan yüzlerce kadın “Erkek-devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor” yazılı pankartlarını açtı.

18.45: Tünel’de sloganlarla bekleyiş sürerken bir grup kadın da İstanbul Barosu önünden yürüyüşe geçti.

18.37: Kalabalıklaşan kitle “Tayyip kaç kaç kaç, kadınlar geliyor” sloganıyla ritim tutuyor.


18.10: Kadınlar Tünel Meydanı’nda toplanmaya başladı.

18.00: İstiklal Caddesi’nde polis barikatları Narmanlı Han’ın önünden başlayıp Gezi Parkı’na kadar uzanıyor.

17.41: Kadıköy-Karaköy vapuru kadınların özgürlük şarkılarıyla ilerliyor: “Çevir dünyayı tersine dönsün, seni dövemez dizini dövsün.”

17.31: Üniversiteli Feminist Kolektif üyeleri Tünel’deki buluşmaya katılmak üzere Kadıköy’den yürüyüşe başladı.

Eylemden kareler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur