HPV aşısı ücretinin iade edilmesi için açılan davada bilirkişi incelemesi yapılacak

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin HPV aşısının ücretsiz olması talebiyle açtığı davada bilirkişi incelemesi yapılacak. Ara kararın açıklandığı duruşmada adli yardım talebi ile bilirkişi raporunun sunulması talebi kabul edilerek eksikliklerin giderilmesi için davayı 25 Şubat’a erteledi. Dava sonrası açıklamalar yapıldı

HPV aşısı ücretinin iade edilmesi için açılan davada bilirkişi incelemesi yapılacak

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, HPV aşısında ücret iadesi için aşı olan kadınlarla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yaptıkları başvurunun reddedilmesi üzerine SGK hakkında dava açtı. Davanın ilk duruşması Ankara Adliyesi Balgat Ek Hizmet Binası 61. İş Mahkemesi’nde görüldü.

Kadın Dayanışma Komiteleri, Boyun Eğmeyen İlaç Emekçileri’nden Eczacı Cem Kılınç, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer ve CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen de davaya destek olmak için açıklamaya katıldı.

“100 ülkede ücretsiz bizde 2 bin 85 TL”

Duruşmada söz alan Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı avukat Müjde Tozbey, rahim ağzı kanserinin önlenmesi için HPV aşısının yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Kadın sağlığı açısından bu aşının önemli olduğunu vurgulayan Müjde Tozbey, “Müvekkilimiz birinci doz aşısını olmuştur. 2 aylık periyotlarla aşı yapıldığında ikinci doz aşıyı da kendi olanakları doğrultusunda yaptırmıştır. Üçüncü doz aşıyı da yaptırması gerekmektedir. Avrupa’da rahim ağzı kanserinin önlenmesi için HPV aşısı ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Dünyada 100’den fazla ülkede bu aşı ücretsiz yapılmaktadır ancak bizim ülkemizde 3 doz için 2 bin 85 TL ödenmektedir. Ödenmiş olan aşı bedellerinin SGK tarafından iade edilmesini ve aşının sonraki süreçte ücretsiz olarak yapılmasını talep ediyoruz. Talebimizin değerlendirilebilmesi için bilirkişi raporunun alınmasını ve davamızın kabul edilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Ardından söz alan SGK avukatı Ezgi Kara ise aşının mevzuatta karşılanmadığını ifade ederek, kurumun aşı ücretini karşılamadığını savundu.

Dava ertelendi

Ara kararını açıklayan mahkeme başkanı, adli yardım talebi ile bilirkişi raporunun sunulması talebini kabul ederek eksikliklerin giderilmesi için davayı 25 Şubat’a erteledi.

Duruşmanın sona ermesinin ardından adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, “HPV aşısı hakkımız”, “Ücretsiz aşı hakkımızı istiyoruz”, “Aşı hakkı yaşam hakkı”, “Omuz ver kadınlar yaşasın” yazılı dövizler taşındı.

“Yılda binlerce kadının ölmesine neden oluyor

Ankara Kadın Dayanışma Komiteleri adına açıklama yapan Betül Kulaç, HPV virüsünün yılda yüzbinlerce kadının hastalanmasına ve binlerce kadının ölmesine neden olan bir virüs olduğunun altını çizdi.

“Kadınların hayatına mal olabilen bu virüsün tanı ve tedavi süreci hem bireylere hem de kamuya da milyarlarca liraya mal olmaktadır” diyen Betül Kulaç, aşılanma ile HPV virüsünün neden olduğu hastalık ve kanserlerin önlenebileceğini vurguladı. Betül, ancak aşılamayı akıldışı bir şekilde maliyet olarak gören iktidarın her konuda olduğu gibi sağlık hizmetini de piyasaya terk ettiğine dikkat çekti.

“Aşı maliyeti 2 bin liranın üzerinde”

Tam doz HPV aşısı olabilmenin maliyetinin kişi başı 2 bin liranın üzerinde olduğunu kaydeden Betül Kulaç, “Geçim sıkıntısının tüm toplumun ana gündemi haline geldiği, emekçilerin açlık ve yoksullukla boğuştuğu günümüzde emekçi bir kadının, bir öğrencinin bu aşıya erişmesi söz konusu bile değildir! Oysa bu aşı ulusal aşı takvimine alınsa, kadın erkek herkes erken yaşlardan itibaren ücretsiz olarak aşılansa, binlerce kadının ölümünün engellenmesi ve hastalanması engellenecek, kadınların bir de hastane koridorlarında yaşam mücadelesi vermesine gerek kalmayacaktır! HPV aşısının ulusal aşı programına eklenmesi talebinden vazgeçmeyecek, bugünkü gibi ilerleyen günlerde görülecek olan diğer davaların da takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

“Biz aşımızı istiyoruz”

Dava hakkında bilgi veren Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı Müjde Tozbey şunları söyledi:

Rahim ağzı kanseri dünya çapında kadınlar arasında en sık görülen dördüncü kanserdir. Bu kanseri önleyen aşı ise HPV aşısıdır. 3 doz yapılan HPV aşısı ile rahim ağzı kanserinden korunmak mümkündür. Dünyamızda yüzden fazla ülke de ücretsiz iken, ülkemizde maalesef 3 doz HPV aşı fiyatının toplamı 2.085,00 TL’dir. Bu nedenlerle aşımızın kadınlara ücretsiz olabilmesi için Emek Eczanesi’nin başlattığı kampanyaya Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak dahil olduk ve onlarca dava açtık.

Bugün açtığımız davalardan bir tanesinin duruşması görüldü. HPV aşısı yaptıran kadın müvekkilimiz adına Sosyal Sigortalar Kurumu’na karşı Ankara 61. İş Mahkemesi’nde aşı ücretinin kendisine iade edilmesi için dava açtık. Bu davanın il duruşması bugün görüldü. Bugün ki duruşmamız, bu konuda çalışan önemli kuruluşların görüşlerinin alınmasına karar verilerek ertelendi.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak bizim amacımız, bu davalar ile HPV aşısının ulusal bağışıklama programına dahil edilmesi ve HPV aşısının kadın/erkek herkes için ücretsiz olmasının sağlanmasıdır. Aşı bursu ile başlayan, Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin hukuk ve farkındalık mücadelesi ile devam eden bu kampanyalar ülkemizde ses getirdi. Hatta içinden geçtiğimiz günlerde aşının fiyatında indirim yapmak zorunda kaldılar. Çünkü aşıya talep çok arttı ve 3 doz aşının 2 bin lirayı geçmesi sürekli olarak dillendirildi.

Geçtiğimiz günlerde de başlattığımız kampanyaya başta Türk Eczacılar Birliği, Türk Tabipler Birliği ve birçok baro olmak üzere ülkemizin birçok kurumundan bu konuya dair harika bir destek geldi. Bu sağlık hakkı konusu artık topluma mal olmuş bir konudur.

AKP iktidarının sağlık politikaları; kadın cinayetlerine sebep olmaktadır. Bu nedenlerle virüsten yüksek oranda koruyan HPV aşısının ücretsiz aşı takvimine alınmasını talep ediyoruz.

“Sağlık hakkımız için bir adalet arayışındayız”

Sonrasında söz alan CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer ise haklı bir talepleri doğrultusunda yine adliye koridorlarında olduklarını vurgulayarak, “En temel hak olan, anayasal hak olan sağlık hakkımız için bir adalet arayışındayız. HPV virüsü, rahim ağzı kanserine neden olan ve yüzde 99 oranında sebep olan bir virüs. Ve maalesef Türkiye’de kadınlar en çok bu kansere yakalanıyor. Yapılan çalışmalar özellikle 15-19 yaşındaki genç kadınlarda yüzde 83 oranında, 20-24 yaş arasındaki kadınlarda da yüzde 66’dan fazla iyileşme oranını veriyor. Türkiye’de rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybeden sayılar ortada. Biz sosyal devletin gereği olarak tedavi etmenin önemli olduğunu biliyoruz ama asıl önemli olanın koruyucu sağlık hizmeti olduğunu her seferinde vurguluyoruz. Eğer siz koruyucu sağlık hizmetiyle bir hastalığın oluşumunu engellerseniz sonrasında tedavi etmek için kocaman ve gösterişli binalara ihtiyaç duymazsınız” diye belirtti.

Açıklama alkışlar eşliğinde son buldu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur