Güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu yaşanan ölümler Meclis gündeminde

HDP’li Abdullah Koç, 2002 yılından bu yana güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu yaşanan ölümleri Meclis gündemine taşıdı

Güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu yaşanan ölümler Meclis gündeminde

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu yaşanan ölümlerle ilgili bir infografik hazırladı. Çalışmaya göre, 1 Ocak 2018 ve 10 Eylül 2021 tarihleri arasında güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu 9’u çocuk, biri engelli, toplam 16 kişi yaşamını yitirdi. Konuyla ilgili HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

TİHV Dokümantasyon Merkezi’nin verileriyle hazırlanan çalışmaya göre, söz konusu dönemde güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu 13’ü çocuk 41 kişi yaralanırken; 9’u çocuk, biri engelli, toplam 16 kişi yaşamını yitirdi.

TİHV çalışmasından elde edilen veriler şöyle:

  • 2018 yılında, 17 ayrı olayda, güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu 6’sı çocuk 31 kişi yaralandı. İkisi çocuk, biri engelli 7 kişi yaşamını yitirdi.
  • 2019 yılında, 6 ayrı olayda, güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu 2’si çocuk 3 kişi yaralandı. Biri çocuk 3 kişi yaşamını yitirdi. • 2020 yılında, 2 ayrı olayda, güvenlik güçlerine ait araçların çarpması sonucu 1 kişi yaralandı. 2 çocuk yaşamını yitirdi.
  • 10 Eylül itibariyle 2021 yılı içinde güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu 7 olayda, 5’i çocuk 6 kişi yaralandı. 4 çocuk yaşamını yitirdi.

Milletvekili Abdullah Koç’un Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e verdiği önergede yöneltiği sorular şöyle:

  1. 2002 yılından bu yana güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu yaşanan ölümlerle ilgili açılan toplam dava sayısı kaçtır?
  2. 2002 yılından bu yana güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu yaşanan ölümlerden dolayı tutuklanan veya açığa alınan kamu personeli sayısı kaçtır?
  3. 2002 yılından bu yana güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu yaşanan ölümlerin sayısı kaçtır? Bu sayının yıl, yaş ve cinsiyete göre dağılımı nasıldır?
  4. 2002 yılından bu yana güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu yaşanan ölümlerde ailelere ödenen tazminat miktarı ne kadardır? Bu miktarın yıl, il ve cinsiyete göre dağılımı nasıldır?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur