Getir’e boykot çağrısı: “Ekonomi kötü” diyen kuryenin sözleşmesi iptal edildi

Konya'da bir sokak röportajında ekonomi ile ilgili konuşan Getir kuryesinin sözleşmesi iptal edildi. Getir'den yapılan açıklamada kuryanin sözleşmesinin iptali olarak farklı sebeplerin olduğu, röportajın gerekçe olmadığını söylendi

Getir’e boykot çağrısı: “Ekonomi kötü” diyen kuryenin sözleşmesi iptal edildi

Eylül ayında verdiği bir sokak röportajında “Günde 14 saat çalışıyorum. Bir gayem yok, amacım yok. Ben bunun için mi geldim dünyaya, çalışmak için mi sadece?” sözleriyle çalışma koşullarına isyan eden ve ekonomiyi eleştiren kuryenin işine son verildi. İddiaya göre, işten çıkartılan kuryeye hiçbir gerekçe de sunulmadı.

Kuryenin “Şurada bir araba çarpsın öleyim, Allah belamı versin ‘Niye öldüm, dur yaşayacaktım’ demem” sözleri gündem olmuştu.

Moto kurye, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ben günde 14 saat çalışıyorum çünkü para yok. Bazen diyorum ki; boş ver parayı, biraz da sosyal hayat önemli ama bu sefer para olmuyor. Annemin babamın yüzünü göremiyorum. Eve gidiyorum yatıyorum uyuyorum, uyanıyorum işe gidiyorum. Şurada bir araba çarpsın öleyim, Allah belamı versin “Niye öldüm, dur yaşayacaktım” demem. Bir tane kız arkadaşım vardı, o da bitti gitti. Tatile en son 2017’de gidebildim.”

Hiç bir gerekçe sunmadılar

Cumhuriyet’e konuşan moto kurye, röportaj sonrası kendisine bir yıldırma politikası uygulandığını iddia ederek, “Dün beni WhatsApp grubundan çıkarmışlar. Arkamdan da ‘Arkadaşımız işi bıraktı’ demişler. Benim haberim yoktu, internet paketim yoktu, o yüzden bakamadım. Ondan sonra arkadaşlarım aramaya başladı, ‘Niye işi bıraktın’ diye. Ben de işi bırakmadığımı söyledim. ‘Gruptan çıkardılar’ diyince işten attıklarını anladım. Ve gerçekten de işten atmışlar. Hiçbir gerekçe de sunmadılar” dedi.

“Kaza yaptım, motorun masrafını bana ödettiler”

Kurye, şöyle devam etti:

Beni dün işten fiili olarak çıkardılar. Ama zaten o röportajın ertesi günü çok ters davranmaya başlamışlardı. Baskı yapıyorlardı ve tehdit ediyorlardı. İki lafın başı ‘Bak seni çıkartırız, seni çıkartmadığımıza dua et’ falan gibi laflarla bana baskı uyguluyorlardı. O zaman çıkartamadılar çünkü tepki yiyeceklerini biliyorlardı. O dönem bana tanınmış sayfalardan destek gelmişti ‘Bizim sana desteğimiz var, eğer seni işten atarlarsa kamuoyu oluşturalım’ şeklinde. O yüzden o dönem çıkartamadılar. Ama bana bir yıldırma politikası uygulamaya başladılar. ‘Çıkaramıyorsak, kendi gitsin’ mantığı ile… Örneğin motorla kaza yaptım. Motorun masrafını bana ödettirdiler. Normalde hiçbir kurye veya şoför, kaza yaptığında oluşan hasarı ödemez. Bana ödettirdiler motorun hasarını. Ben de tamam dedim. Benden ‘Ben niye ödeyeceğim, ben çıkıyorum’ dememi bekliyorlardı. Ben de demedim, inadına devam ettim.

Ondan sonra, 1 hafta önce müdürümüz beni aradı. ‘Böyle bir durum var, seni işten çıkarmak istiyorlar’ dedi. Ben de, ‘Nasıl çıkartacaklar, çıkartamazlar, tepki alırlar’ dedim. O da ‘Yok, aradan zaman geçtiğini düşünüyorlar, olayın unutulduğunu düşünüyorlar, çıkaratacaklar’ dedi. ‘O yüzden ben senin için bir şans daha istedim, bir daha sakın öyle röportaj falan verme, son şansını da kaybetme’ dedi. Ben de ‘Tamam abi, söz veriyorum, yemin ediyorum yapmayacağım’ dedim. Ve yapmadım da.

‘İşi bıraktı’ demişler’

Dün kendisini işten çıkarttıklarını söyleyen kurye, “1 hafta önce öyle deyip, şimdi işten çıkarmaları dalga geçer gibi oldu. Hadi o gün çıkarsalar gam yemeyeceğim. Dün beni WhatsApp grubundan çıkarmışlar. Arkamdan da ‘Arkadaşımız işi bıraktı’. Benim de hiç haberim yoktu, internet paketim yoktu, o yüzden bakamadım. Ondan sonra arkadaşlarım aramaya başladı, ‘Niye işi bıraktın’ diye. Ben de işi bırakmadığımı söyledim. ‘Gruptan çıkardılar’ diyince işten attıklarını anladım. Ve gerçekten de işten atmışlar. Hiçbir gerekçe de sunmadılar” diye konuştu.

Getir’e boykot

Röportaj veren kuryenin işten çıkarılmasının ardından sosyal medya ve ekşisözlük gibi platformlarda getir uygulamasının boykot edilmesi çağrıları yapıldı.

Boykot çağrılarının ardından açıklama yapan Getir, kuryenin esaf kurye olarak çalıştığını belirterek “Alınan bilgiye göre iş disiplini ile ilgili başka sebeplerle sonlandırılmıştır. Bu kararın kuryenin daha önce yaptığı açıklamalarla ilgisi yoktur” iddiasında bulundu.

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur