Gazeteci Emrullah Acar, altı gün sonra serbest bırakıldı

Gazeteci Emrullah Acar, altı gün gözaltında tutulduktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Gazeteci Emrullah Acar, altı gün sonra serbest bırakıldı

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında “Örgüt üyesi olmak” iddiası ile Urfa’da 19 Kasım’da gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Emrullah Acar çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

“Altı gündür gazetecilik yapamadım”

Gözaltında altı gün tutulduktan sonra serbest bırakılan Acar, şunları söyledi: “Gazetecilik faaliyetlerimden dolayı altı gündür gözaltındayım. İşlediğimi iddia ettikleri suç, bir haber kaynağımla yaptığım telefon görüşmesi. Biz gazeteciyiz ayda yüzlerce kişiyle telefon üzerinden görüşüyoruz. Gözaltına alınan bir şahıs var ve bu şahıs benimle görüşmesinden bir ses kaydı olduğunu iddia ediyor. Bunun üzerine altı gündür gazetecilik yapamadım, mesleğimi icra edemedim.”

“Yazmaya devam edeceğim”

Ayda bir imza atmak koşuluyla adli kontrolle bırakıldığını belirten Acar, “Biz ayda onlarca, binlerce kişiyle iletişime geçiyoruz. İnsanların yaşadıklarını kimliklerine bakmadan işliyoruz. Bundan sonrada kim olursa olsun kimliğine bakmaksızın maruz kaldığı tehdit, baskıyı ve haksızlığı haberleştirmeye devam edeceğim. Yazmaya devam edeceğim. Bundan sonra gazetecilik faaliyetlerime ara vermeden, her ne kadar adli kontrol şartı olsa bile engel tanımaksızın MA’da gazetecilik yapmaya devam edeceğim. Sesime ses olanlara, gözaltı sürecinde yalnız bırakmayan avukatlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur