Faiz kararı öncesinde gözler Merkez Bankası’nda: Erdoğan faiz indirimi sinyalini verdi, dolar 11’e yaklaşıyor, TÜSİAD “kaygılı”

Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında Merkez Bankası'nın faiz politikalarına da değinerek faiz indiriminin devam edeceğini ifade etmişti. Erdoğan'ın konuşmasının ardından dolar kuru yükselmeye devam ederken T24'ten Murat Sabuncu'nun TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ile yaptığı söyleşide Kaslowski'ninde faiz indiriminin ekonomiye olumlu yansımadığına ilişkin ifadeleri öne çıktı. Gözler 14.00'te faiz kararını açıklayacak Merkez Bankası'na çevrildi

Faiz kararı öncesinde gözler Merkez Bankası’nda: Erdoğan faiz indirimi sinyalini verdi, dolar 11’e yaklaşıyor, TÜSİAD “kaygılı”

Bugün (18 Kasım) 14.00’te Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu, politika faizini açıklayacak. Dün (17 Kasım) Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında Merkez Bankası’nın faiz politikalarına da değindi. Erdoğan, faiz indirimine karşı AKP içinde de tepkilerin olduğunu ima etti. İslami referanslarla konuşan Erdoğan şöyle demişti:

Faiz belasını kaldıracağız. Bunu kabulleneceğiz, başka çıkışı olamaz. Hala kalkıp da bu mücadelede beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar kusura bakmasınlar. Ben bu yolda faizi savunanla olamam. Bu konu sıradan bir konu değil.

Bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sürdüreceğim, enflasyonla mücadelemi sürdüreceğim. Nas ortada olduğuna göre sana bana ne oluyor. Biz değerler silsilemiz içerisinde olaya niye buradan bakmıyoruz? Buradan bakacağız ve adımımızı atacağız.

Tekelci sermaye cephesinde tedirginlik

Faiz kararı öncesinde bir açıklama da tekelci sermaye cephesinden geldi. T24’ten Murat Sabuncu, TÜSİAD’ın yakın zamanda hazırladığı Geleceği İnşa başlıklı raporu üzerine TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ile yaptığı söyleşiyi yazdı. Merkez Bankası’nın peş peşe faiz indirimine gitmesinin ardından alınan kararları değerlendiren Kaslowski, Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı ve enflasyon kontrolü görevini hatırlatarak faiz indirimlerinin piyasa faizlerine ve ekonomiye olumlu yansımadığını ifade etti. Kaslowski’nin ifadeleri şöyle:

Her şeyden önce ülke olarak fakirleşiyoruz. Merkez Bankası esas hedefini unutmamalı. Nedir o, öncelikle enflasyonu kontrol etmek. Bugün konusu edilen cari açıkla enflasyonu kontrol etme meselesi en temel iktisadi kurallarla dahi örtüşmüyor. Geldiğimiz noktada ihracatçımız dahi kurda yaratılan bu oynaklığın ve TL’deki değer kaybının öngörülemez noktaya gelmiş olmasından zarar görüyor. Şirketler tarafına baktığımızda da faiz indiriyoruz maliyet düşürüyoruz söylemleri olmasına rağmen gerçekte bilançolarda yaşanan kur kaynaklı tahribat çok daha maliyetli. Bu kadar faiz indirmemize rağmen, uzun vadeli kredi faizlerine hiçbir şekilde yansıma olmuyor. Merkez Bankasının attığı faiz indirimi adımları ne gerçekten piyasa faizlerine ne de ekonomiye olumlu yansıyor. Aksine bilançolar açısından çok daha maliyetli ve riskli bir süreçle karşı karşıyayız bugün.

Dolar 11’e yaklaşıyor

Erdoğan’ın konuşmasının ardınan faiz indirimine yönelik beklentiler artarken dolar kurunda da yükselme devam etti. Erdoğan’ın konuşması sırasında dolar kuru 10,62 TL iken şu anda 10,75’e çıktı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur