Erdoğan, halkı daha da yoksullaştırmakta kararlı: “Bu faizler düşecek”

İzmir'de Menemen Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, "Bu faizler düşecek. Biz yüksek faize halkımızı da çiftçimizi de ezdirmeyeceğiz" diyerek uygulanan politikaların arkasında durdu ve bu çizgide ilerleneceğinin de sinyalini verdi

Erdoğan, halkı daha da yoksullaştırmakta kararlı: “Bu faizler düşecek”

Tayyip Erdoğan, İzmir’de Menemen Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuşma yaptı. Konuşmasında son süreçteki ekonomi politikalarına değinen Erdoğan, “Bu faizler düşecek. Biz yüksek faize halkımızı da çiftçimizi de ezdirmeyeceğiz” diyerek uygulanan politikaların arkasında durdu ve bu çizgide ilerleneceğinin de sinyalini verdi.

Erdoğan’ın konuşmasındaki ana vurgu, son süreçte uygulanan politikaların Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun temellendirmesiyle paraleldi. “Üretim, istihdam ve cari denge odaklı ekonomi programı” diyen Erdoğan, faizlerin düşürülerek ihracatçı sanayinin destekleneceğine ve bu şekilde de cari açığın kapatılacağına işaret etti.

Son süreçte görülen yüksek enflasyon değerlerinin ise enerji, gıda ve ham madde fiyatlarından kaynaklandığını ifade eden Erdoğan, enflasyonda iktidarın sorumluluğu olmadığını belirtti. Döviz kurundaki artışı ise yine Merkez Bankası’nın açıklamasıyla paralel olarak “iktisadi ve mantıki hiçbir temeli yok” şeklinde yorumladı.

Erdoğan’ın konuşmasındaki satır başları şöyle:

Üretim, istihdam ve cari denge odaklı ekonomi programı (!)

Ülkemizdeki mandacı iktisatçılar ve mandacı siyasetçiler ise Türkiye’nin cumhuriyet tarihindeki bu en büyük ekonomik kurtuluş mücadelesini tam tersi gibi göstermeye çalışıyorlar. Yıllarca ülkemize dayatılan para ve maliye politikalarının insanımızı işsiz, şirketlerimizi karsız, devletimizi gelirsiz bıraktığını gözlerden saklamak isteyen bu mandacılar, var güçleriyle üzerimize geliyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar bizi üretim, istihdam ve cari denge odaklı bu ekonomi programımızdan geri döndüremeyecekler. Yüksek faizi, enflasyonu, kur tuzaklarını ülkemizin kaderi gibi görenlerin teslimiyetçiliği öğretilmiş bir çaresizliktir.

19 yıldır bu ekonomi politikasının hazırlıklarını yapıyoruz. Artık ülkemiz ekonomisinin kronik hastalıklarını azaltma değil tedavi etme aşamasına geçtik. Hiç endişe etmeyin, şirketlerimiz daha çok kazanacak, çalışanlarımız daha iyi ücret alacak, bireylerin bundan sonraki süreçte eli bolluk içinde olacak.

Bu faizler düşecek. Biz yüksek faize halkımızı da çiftçimizi de ezdirmeyeceğiz.

Enflasyonda sorumluluk kabul etmedi

Bunun yerine küresel enerji, gıda, ham madde başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki yükselişin sebep olduğu fiyat artışlarının faturasını bize çıkarmaya çalışıyorlar. Buna inanıyor musunuz? Yetmiyor, iktisadi ve mantıki hiçbir temeli olmayan döviz kuru hareketleri üzerinden karanlık senaryoları üretmek için çırpınıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur