EPDK, enerji şirketlerine kestiği 3 milyar 696 milyon TL cezayı tahsil etmemiş: “Hangi şirketler kollanıyor”

Son dönemde ardı arkası kesilmeyen zamlarla ismi gündemden düşmeyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun kanuna aykırı hareket eden enerji şirketlerine kestiği 3 milyar 696 milyon TL’lik cezayı tahsil etmediği ortaya çıktı. Alacaklar ilerleyen zamanda zamanaşımına uğrayabilir

EPDK, enerji şirketlerine kestiği 3 milyar 696 milyon TL cezayı tahsil etmemiş: “Hangi şirketler kollanıyor”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kanuna aykırı uygulamaları tespit edilen enerji şirketlerine kestiği 3 milyar 696 milyon TL’lik cezayı tahsil etmediği geçtiğimiz yılın Sayıştay raporlarında belgelenmişti. Son Sayıştay raporları tahsilatlarla ilgili sorunun devam ettiğini gösteriyor.

Kurumun 10 yıllık geliri!

Konuyu yazılı bir soru önergesi ile TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, tahsil edilmeyen cezaların toplamının kurumun yaklaşık 10 yıllık toplam gelirine denk düştüğünü söyledi. EPDK’ye ilişkin Sayıştay raporunda pek çok sorunlu unsurun tespit edildiğini belirten CHP’li Karabat, söz konusu tespitler önceki yıllara ait Sayıştay raporlarına da (2017-2018-2019) yansıdığı halde çözüm için adım atılmadığını söyledi. Kamu idaresinin denetimlere verdiği yanıtlarda iş yoğunluğundan şikâyet edildiğine değinen Karabat, “Bu noktada da bir tutarsızlık var. Kurumda 131 uzman yardımcısı kadrosu olduğu halde bunların sadece 48’i dolu, dolayısıyla bu mazeretin geçerli bir yanı yok” dedi.

Alacaklar zamanaşımına uğrayabilir

Tespit edilen en önemli bulgunun EPDK’nin doğalgaz, petrol, elektrik ve sıvılaştırılmış petrol alanındaki firmalara kestiği cezaların tahsiline ilişkin olduğunu belirten Karabat, şunları söyledi:

Maliye ile eşgüdümlü bir tahsilat takip sistemi kurmaması sorunu önceki Sayıştay raporlarına yansımasına rağmen, buna ilişkin somut adımlar atılmadı. Kurumdaki ihmallerin kronik hale gelmesi aklımıza ister istemez bazı enerji şirketlerinin kollandığı şüphesini getiriyor. Kaldı ki geçen süre zarfında kimi alacaklar zaman aşımına uğramış. Yakın gelecekte önemli miktarda alacağın zaman aşımına uğrayabileceği görülüyor. Son Sayıştay raporu, sorunların devam ettiğini gösteriyor.

Cezaların yüzde 96’sı tahsil edilmemiş

EPDK’nin 2020’ye kadar kestiği 3 milyar 848 milyon TL’lik cezanın 3 milyar 696 milyon TL’sini yani yaklaşık yüzde 96’sının tahsil edemediğinin Sayıştay tarafından tespit edildiğini söyleyen Karabat, şöyle devam etti:

EPDK’nin 2019 yılı toplam geliri 375 milyon 731 bin TL. 2020 net gelir toplamı 438,3 milyon TL. Dolayısıyla kurumun tahsil etmediği 3 milyar 696 milyon TL’lik ceza EPDK’nin 10 yıllık toplam gelirine denk düşüyor. Göz göre göre, sayısız tespite ve uyarıya rağmen EPDK yetkilileri cezaların tahsili için harekete geçmemiş. Ortada bir ihmalden çok aleni bir kamu zararı suçu var. Birilerine kol kanat mı geriliyor? Cezalarını ödemeyen bu enerji şirketleri hangileri? Cezaların konusu çevreye verilen zarar mı, kaçakçılık mı, hileli işlemler mi? Hepimizin bunu bilmeye hakkı var.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur