Enflasyon yüzde 20’ye dayandı: Ne beklentileri karşılıyor ne güven veriyor

TÜİK enflasyon verilerini yayımladı. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 18'ken Ekim ayı enflasyonu yüzde 20'ye dayandı. Yanı sıra yakın zamanda İstanbul Ticaret Odası'nın açıkladığı İstanbul enflasyonu, Ekim ayında yüzde 20'yi geçmişti. TÜİK'in verilerine olan güvensizlik verileri yorumlayan iktisatçıların ifadelerine yansırken Enflasyon Araştırma Grubu gerçek enflasyonun yüzde 50'ye dayandığını ifade etti

Enflasyon yüzde 20’ye dayandı: Ne beklentileri karşılıyor ne güven veriyor

TÜİK enflasyon verilerini yayımladı. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 18’ken Ekim ayı enflasyonu yüzde 20’ye dayandı. Yanı sıra yakın zamanda İstanbul Ticaret Odası’nın açıkladığı İstanbul enflasyonu, Ekim ayında yüzde 20’yi geçmişti. TÜİK’in verilerine olan güvensizlik verileri yorumlayan iktisatçıların ifadelerine yansırken Enflasyon Araştırma Grubu gerçek enflasyonun yüzde 50’ye dayandığını ifade etti.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 2021 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre  yüzde 2,39, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,89 arttı. Ekim ayındaki enflasyon verilerinin son üç yıldaki enflasyona göre dramatik derecede yüksek olduğu dikkat çekti.

Gıda zam şampiyonu!

Ulaştırma, konut, ev eşyası, lokanta ve oteller ve gıda ve alkolsüz içeceklerdeki fiyat artışları, TÜFE’deki ortalama değişim oranlarından yüksek olarak belirlendi. Gıda ve alkolsüz içeceklerdeki fiyat artışı ise yüzde 27’ye dayandı.

Geçen aya göre fiyat artışı TÜFE ortalamasının üzerinde olan sektörler ulaştırma, giyim ve ayakkabı ve tütün ve alkollü içecekler oldu. Yakın zamanda yapılan alkol ve tütün zammı etkili olurken giyimde mevsimsel etki görünmekte.

ENAGrup: “Yıllık enflasyon yüzde 49,87”

Enflasyon Araştırma Grubu ise gerçek enflasyonun TÜİK’in açıkladığı değerlerin çok üstünde olduğunu ifade ederek enflasyonun yüzde 49,87 olduğunu açıkladı. ENAGrup’a göre bir önceki aya göre artış oranı ise yüzde 6,9.

Enerji zamları üretici fiyatlarını tırmandırdı

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise 2021 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 5,24, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 46,31 arttı.

Elektrik, gaz, buhar, ara malı ve enerji fiyatlarındaki artış Yİ-ÜFE ortalamasının üzerinde seyretti. Peş peşe gelen enerji zamları yıllık yüzde 72 fiyat artışı olarak tabloya yansıdı ve artışı en yüksek olan kalem oldu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur