Elmalı davasında karar: 3 sanık beraat etti

Antalya’nın Finike ilçesinde, iki çocuğu istismar ettikleri gerekçesiyle yargılanan tutuksuz sanıklar anne Merve Akman, üvey baba Rahmi Akman ile çocukların suça sürüklenen 15 yaşındaki dayısı S.C.G., "cinsel istismar" ve "eziyet" suçlarından yargılandıkları davada beraat etti

Elmalı davasında karar: 3 sanık beraat etti

Antalya’nın Finike ilçesinde, iki çocuğu istismar ettikleri gerekçesiyle yargılanan tutuksuz sanıklar anne Merve Akman, üvey baba Rahmi Akman ile çocukların suça sürüklenen 15 yaşındaki dayısı S.C.G., “cinsel istismar” ve “eziyet” suçlarından yargılandıkları davada beraat etti.

Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 7’nci duruşmaya, tutuksuz sanıklar Merve Akman, Rahmi Akman ve dayı S.C.G. ile baba Gürhan G., babaanne G.S., sivil toplum örgütleri ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada, Türkiye’nin birçok ilinden avukat da hazır bulundu. Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Savcı Ahmet Karakaya imzasını taşıyan mütalaada, anne Merve Akman, üvey baba Rahmi Akman ve S.C.G.’nin olay tarihinde 12 yaşından küçük olan 2 çocuğa karşı cinsel istismar ve sistematik bir şekilde eziyet suçunu işledikleri söylendi. Savcı, anne, üvey baba ve dayının ayrı ayrı cezalandırılmalarını ve tutuklanmalarına karar verilmesini istedi.

“Bu sanıklar dışarıda olduğu her gün başka çocuklar tehlike altındadır”

Çocukların babası Gürhan G., çocukların hem beden, hem ruhlarında oluşan travma nedeniyle büyük sıkıntı çektiklerini belirterek “Çocuklarıma kavuşacağım günü sabırla bekliyorum. Sanıkların suçları sabittir. Bu sanıklar dışarıda olduğu her gün başka çocuklar tehlike altındadır” dedi.

Şikayetçi avukatları, savcının mütalaasına katıldıklarını belirterek, mütalaa doğrultusunda sanıkların hüküm ile birlikte tutuklanmasını ve cezalandırılmalarını talep etti. Sanık Rahmi Akman, iddiaları kabul etmediğini söyledi. Sanık Merve Akman ise diyecek bir şeyi olmadığını ifade ederek “Daha önceki ifademi tekrarlamak istiyorum. Bu söylenenlerin hepsi yalan ve iftira” dedi. Çocukların dayısı, suça sürüklenen çocuk S.C.G. de suçlamaları kabul etmedi.

Davanın bugün görülen karar duruşmasında, tutuksuz sanıklar anne Merve Akman, üvey baba Rahmi Akman ile çocukların dayısı beraat etti

İfadelerin ardından mahkeme heyeti karar için ara verdi. Çocukların beyanını delil kabul etmeyen mahkeme, tutuksuz sanıklar Merve Akman, Rahmi Akman ile S.C.G., “cinsel istismar” ve “eziyet” suçlarından yargılandıkları davada beraat etti.

Ne olmuştu?

İstismar geçen yıl haziran ayında savcılığa giden babaannenin ihbarıyla ortaya çıktı. Babaanne 2020’de 6 ve 9 yaşında olan iki torununun cinsel istismara uğradığını söyledi; Merve Akman ve eşi Rahmi Akman ve Merve Akman’ın erkek arkadaşlarından şikayetçi oldu. İstismara uğrayan iki çocuk üvey baba Rahmi Akman ile iki kişinin kendilerine istismarda bulunduğunu anlattı. Çocukların cinsel istismara uğradığı adli tıp raporuyla kanıtlandı. Küçük kız ve ağabeyi istismarı deftere yaptıkları çizimlerle ve yazılı ifadeleriyle de anlattı, bu resimler de soruşturma dosyasına girdi.

Soruşturma kapsamında anne Merve Akman ile üvey baba Rahmi Akman tutuklandı, diğer iki şüpheli serbest bırakıldı. Davanın üçüncü duruşmasında sanıklar suçlamaları kabul etmedi. Merve Akman ve Rahmi Akman adli tıp raporu ve tüm delillere rağmen adli kontrolle serbest bırakıldı. Bugün (15 Kasım) ise mahkeme sanıkların beraatine hükmetti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur