Eğitim Sen: “Barış imzacılarına ret kararı veren OHAL Komisyonu açıkça suç işliyor”

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun Barış Akademisyenlerinin işe iade talepli başvuruları hakkında peş peşe verdiği ret kararlarının ardından Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), sendika genel merkezinde bir açıklama yaptı. Milletvekillerinin, Barış Akademisyenlerinin ve sendika yöneticilerinin katıldığı açıklamada OHAL Komisyonu'nun hukuku çiğneyerek siyasi karar verdiği vurgulandı ve bunun açıkça suç olduğu ifade edildi

Eğitim Sen: “Barış imzacılarına ret kararı veren OHAL Komisyonu açıkça suç işliyor”

Açıklamaya CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Barış Akademisyenleri Sevilay Çelenk, Süreyya Karacabey, Cenk Yiğiter, Dinçer Demirkent ve Tezcan Durna, Eğitim Sen Şube Başkanları Beyzade Sayın ve Mutlu Arslan ile Eğitim MYK üyeleri katıldı.

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul’un okuduğu açıklamada ilk olarak “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildirinin imzaya açılmasından 15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL sürecinde çıkarılan KHK’lere kadar olan süreç aktarıldı. Devamında Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği kararla ifade özgürlüğünün ihlâl edildiğinin açıkça belirtildiğine dikkat çekilerek OHAL Komisyonu üyelerinin açıkça hukuku çiğneyerek siyasal-ideolojik yaklaşımları doğrultusunda karar verdikleri vurgulandı.

Açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı:

“Komisyonun kararını tanımıyoruz”

Akademisyenlerin imzaladıkları bildiri AYM tarafından düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında görülmesine rağmen OHAL Komisyonu üyelerinin bildiriyi suç kapsamında değerlendirmesi yürütülen siyasi hesapların bir parçasıdır. Ve en önemlisi AYM kararına rağmen alınan bu kararlar, açıkça suçtur!

Dolayısıyla AYM kararının hakikati karşısına “kurum kanaati” gibi belirsiz, somut ve hukuki hiçbir dayanağı olmayan bir ifadeyle çıkan, dosyalarda “kopyala-yapıştır” yöntemiyle karar veren OHAL Komisyonu üyelerinin ve bir bütün olarak OHAL Komisyonu’nun söz konusu kararlarını tanımamız mümkün değildir.

Eğitim Sen olarak, bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyoruz, OHAL Komisyonu üyeleri açıkça suç işlemekte ve bu suçu işlemekte ısrarcı davranmaktadırlar! Unutulmamalıdır ki hukukun üstünlüğü ilkesini yok sayanların, hukuka ihtiyaç duyacakları günler yakındır! O gün gelene kadar Eğitim Sen mücadelesini kesintisiz sürdürecek ve imzacı akademisyenleri asla yalnız bırakmayacaktır!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur