Dr. Şeyhmus Gökalp beraat etti

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi Şeyhmus Gökalp beraat etti

Dr. Şeyhmus Gökalp beraat etti

TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı dava Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmayı TTB Merkez Konseyi, TTB Yüksek Onur Kurulu ve TTB Etik Kurulu’nun mevcut ve geçmiş dönemlerdeki üyeleri, birçok ilden tabip odalarının başkanları ve yöneticileri ile emek ve meslek örgütlerinin temsilcileri ve milletvekilleri takip etti.

Savcının 15 yıla kadar hapis cezasını istediği Dr. Şeyhmus Gökalp, bir hekim olarak insanların yaşamlarını ve sağlığını öncelemek ile görevli olduğunu ve tek örgütünün TTB olduğunu söyleyerek beraatını istedi. Dr. Şeyhmus Gökalp’in avukatları da iddiaların asılsız ve dayanaksız olduğuna vurgu yaparak beraat talebini yineledi.

Beyanların ardından mahkeme heyeti, Dr. Şeyhmus Gökalp’in beraatına hükmetti.

Dr. Şeyhmus Gökalp, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında 20 Kasım 2020 tarihinde gözaltına alınmış, 2,5 aylık tutukluluktan sonra 10 Şubat 2021 günü Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

TTB: “İyi hekimlik kazandı”

Dr. Gökalp hakkında verilen beraat kararına ilişkin Twitter’da paylaşım yapan TTB, “Toplumun yaşam ve sağlık hakkını, emek, demokrasi ve hekimlik değerlerini savunmaya devam edeceğiz!” dedi.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur