DİSK: “Geçinmek istiyoruz… Kara kışı işçi baharına çevirelim”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ekonominin kötü gidişatı ve halkın yoksullaşması ile ilgili basın açıklaması yayımladı. Çerkezoğlu, "Yoksulluğa ve emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayalım. Kara kışı işçi baharına çevirelim" dedi.

DİSK: “Geçinmek istiyoruz… Kara kışı işçi baharına çevirelim”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK YK adına yaptığı basın açıklamasında direniş çağrısı yaptı. Çerkezoğlu, “Yoksulluğa ve emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayalım. Kara kışı işçi baharına çevirelim”  başlıklı açıklamada “Artık yeter, geçinmek istiyoruz” dedi.

Bizim aklımızla dalga geçmeyin!

Döviz artışı ile işsizlik, pahalılık, zamlar, faturaların emekçi sınıfların belini büktüğünü ve ülkeyi yönetenlerin “dövizden size ne” söylemlerine sarıldığını ifade eden Çerkezoğlu, “Bizim aklımızla dalga geçmeyin! Biz Türk Lirası kazanıyoruz, ancak döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz. Ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirketiniz gibi döviz üzerinden geçiş garantili ihalelerle yaşamıyoruz. Döviz artıkça milyarlarımıza milyarlar katmıyoruz. Aksine Türk Lirası değer kaybettikçe, emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor. Ülkeyi yönetenler Türk Lirasının değer kaybetmesi ile övünüp buna “kurtuluş savaşı” diyorlar. Oysa paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor” dedi.

Avrupa’nın en düşük asgari ücreti

AKP iktidarı ile birlikte Avrupa’daki en düşük asgari ücretin Arnavutluk’tan Türkiye’ye geçtiğini ifade eden Çerkezoğlu, “‘Türk Lirası değer kaybedince ücretler azalacak, rekabet gücümüz artacak, yabancı sermaye Türkiye’ye akacak’ diyorlar. Yok öyle yağma! Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir. Uluslararası pazarlarda kelepire satılığa çıkarılacak şahsa ait bir  mal değildir. Türk Lirasını ucuzlatarak, işçi sınıfını yoksullaştırarak rekabet gücü kazanmaya, yabancı sermaye çekmeye çalıştığını kendi ağzıyla itiraf eden bir iktidarı uyarmak görevimizdir. Bugün ülkemize, emeğimize sahip çıkmak yurtseverliğin gereğidir” dedi:

“TL’nin ve emeğin değersizleştirilmesi politikasından derhal vazgeçilmelidir” diyen Çerkezoğlu açıklamasının devamında şunlara yer verdi:

TL’nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır.

Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır.

İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır.

24 Kasım 2021 Çarşamba günü bu bildiri DİSK’in örgütlü olduğu tüm işyerlerinde okunacak, 25 Kasım 2021 Perşembe günü DİSK’in örgütlü olduğu tüm illerde ve bölgelerde kitlesel basın açıklamaları yapılacaktır.

Diğer işçi konfederasyonları Türk-İş, Hak-İş başta olmak üzere tüm emek ve demokrasi güçlerini emeğimizi, geçimimizi ve memleketimizi savunmak için, üretimden gelen gücün kullanımı da dahil olmak üzere demokratik her türlü yöntemle ortak mücadeleye çağırıyoruz.

Yoksulluğa ve emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayalım, kara kışı işçi baharına çevirelim:

Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir!

Emeğimizi ve memleketimizi savunmak için omuz omuza!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur