DİSK’in “Geçinmek istiyoruz” eylemleri sürüyor: “Kara kışı işçi baharına çevireceğiz”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) "Artık yeter, geçinmek istiyoruz" sloganıyla yaptığı eylemler devam ediyor. Ankara başta olmak üzere 10 kentte eylemler yapıldı

DİSK’in “Geçinmek istiyoruz” eylemleri sürüyor: “Kara kışı işçi baharına çevireceğiz”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) “Artık yeter, geçinmek istiyoruz” sloganıyla yaptığı eylemler bugün (26 Kasım) de devam ediyor. Ankara başta olmak üzere 10 kentte eylemler yapıldı.

Ankara’da DİSK’e bağlı sendikaların üye ve yöneticileri, “Emeğimizi ve memleketimizi savunmak için omuz omuza” diyerek Ulus Meydanı’nda buluştu. DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün ve DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan’ın da katıldığı eylemde ortak açıklamayı Çalışkan okudu.

“Bu ülke, halk, işçi sınıfı satılık değildir”

Açıklamada son süreçteki ekonomi politikaları yüzünden yaşanan yoksullaşmaya değinilirken döviz yükseldikçe iktidar yanlısı sermayedarların kazandığına , halkın yoksullaştığına dikkat çekildi. “‘Türk lirası değer kaybedince ücretler azalacak, emek ucuzlayacak ve yabancı sermaye Türkiye’ye akacak’ diyorlar. Yok öyle yağma! Yabancı sermaye için, petrol kralları için bu ülke satılık değil, bu halk satılık değildir. Bu ülkenin işçi sınıfı asla satılık değildir” denilen açıklamada talepler de sıralandı. Talepler şöyle:

  • TL’nin ve emeğin değersizleştirilmesi politikasından derhal vazgeçilmelidir.
  • TL’nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır.
  • Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır.
  • Belediye şirket işçilerine kadro hakkı verilmeli, ilave tediye ödemeleri derhal yapılmalıdır.

Eylemden fotoğraflar

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur