Direnişin sürdüğü Adkotürk’te iş cinayeti: Doktorsuz fabrikada kalp krizi geçiren işçi hayatını kaybetti

İşçi sağlığı ve güvenliği önemlerinin alınmasığı Adkotürk Makarna Fabrikası'nda kalp krizi geçiren işçi hayatını kaybetti. Fabrikada tam zamanlı çalışan işyeri hekiminin olmadığı ortaya çıktı

Direnişin sürdüğü Adkotürk’te iş cinayeti: Doktorsuz fabrikada kalp krizi geçiren işçi hayatını kaybetti

Sendikadan istifaya TEKGIDA-İŞ üyesi işçilerin kod 29 ile işten çıkarıldığı Adkotürk Makarna Fabrikası’nda kalp krizi geçiren işçi Hayri Burak Gül hayatını kaybetti.

Çalıştığı sırada kalp krizi geçiren ve sağlık çalışanı olmadığı için kendi imkanlarıyla dışarı çıkan Gül’e güvenlik işçileri kalp masajı yaptı. Olayı duyan patronların 1 saat sonra çağırdığı ambulansla hastaneye kaldırılan Gül, sağlık emekçilerinin tüm müdahalelerine hayatını kaybetti.

Hayri Burak Gül

Yaşanılan süreci anlatan TEKGIDA-İŞ Sendikası Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu, “Patronun hukuk tanımaz tavrına karşı zor da olsa 100’e yakın arkadaşımız greve çıktı, yaklaşık 73 gündür burada kapının önünde hem mücadelelerini veriyorlar hem de kuralsız ve güvencesiz çalışmaya karşı kamuoyuna seslerini duyurmaya çalışıyorlar” dedi.

Hiçbir önlem yok!

Gül’ün makine başında torna bakım ustası olarak çalıştığını aktaran Durdu, Gül’ün ölümünü İleri Haber’e şu şekilde aktardı:

Fabrikada çok fazla kuralsızlık var. İş güvenliği uzmanı yok, iş yeri hekimi yok, reviri, sağlık odası yok. Hiçbir güvenlik olmadığı için arkadaşımız kapıya kadar kendi imkânlarıyla sürünerek gelmiş. Daha sonra kapıdaki güvenlikçilerin iş güvenliği eğitimi aldığını düşünerek yardım talep etmiş. Güvenlikçi arkadaşlar masaj yapıyor ama maalesef arkadaşımız fabrikada yaşamını yitirdi.

Bunu öğrenen işverenler ambulans çağırıyor, 1 saat sonra hastaneye götürülüyor. Hastanede arkadaşımızın kalbi tekrar çalıştırılıyor ve 20 dakika yoğun bakımda çalışıyor. Daha sonra arkadaşımız maalesef yaşamını yitirdi

İşçilerin daha sağlıklı ve haklarını alabildikleri bir iş yerinde çalışmak için greve gittiklerine dikkat çeken Durdu, “Kuralsız ve güvencesiz koşullarda çalışan işçiler derdini anlatmaya Tekirdağ Valisinin kapısına gittiğinde işçi arkadaşlarımızı kapının önünden süpürüldü. 31 yaşında ölen arkadaşımızın vebali günahı; Yargıtay’ın kararını uygulamayan çalışma bakanlığının, işçisine bile sahip çıkmayan patronların ve bu olaya sessiz kalan devlet yöneticilerinin sırtındadır. Bir an önce bu fabrikada aylardır, yıllardır süren kuralsızlıklara karşı devletin, çalışma bakanının bir süreç başlatması ve bu arkadaşlarımızın iş başı yaptırılmasını bekliyoruz. Bu dünyada olmasa da öbür dünyada işçiler sessiz kalan devleti yönetenlerin mutlaka yakasına yapışacaktır” sözlerine yer verdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur