DEVA Partili Metin Gürcan tutuklandı

“Siyasi ve askeri casusluk” suçlamasıyla gözaltına alınan DEVA Partisi Kurucular Kurulu üyesi Metin Gürcan hakkında tutuklama kararı verildiği bildirildi

DEVA Partili Metin Gürcan tutuklandı

26 Kasım’da “siyasi ve askeri casusluk” suçlamasıyla gözaltına alınan DEVA Partisi Kurucular Kurulu üyesi Metin Gürcan’ın savcılık sorgusunun tamamlanmasının ardından tutuklama istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildiği ve mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildiği bildirildi.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında Metin Gürcan, terörle mücadele ekiplerince teknik ve fiziki takibe alındı. Bir yılı aşkın bir süre devam eden teknik ve fiziki takibin ardından da Gürcan İstanbul’da gözaltına alınarak Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi.

İfadesinde TSK geçmişini aktaran Gürcan, 2019’dan yılından itibaren talep eden kişi ve kurumlara danışmanlık hizmeti verdiğini belirtti. Özellikle bu danışmanlık hizmetlerini; Türkiye, Suriye, Irak, İran, Ukrayna, Afganistan, Libya gibi ülkelere ilişkin verdiğini söyledi. Söz konusu bilgileri herkesin erişimine açık; kaynaklardan derlediğini öne sürdü, casusluk faaliyeti yürütmediğini, gizli belge ve bilgi paylaşımı yapmadığını savundu.

Gürcan’a teknik takip sırasında elde edilen görüntülerin sorulduğu, söz konusu görüntülerde Gürcan’ın yabancı ülke misyon şefleri ile Ankara’da bir otelde ve bir AVM otoparkında görüştüğü öne sürülen haberde şu ifadeler yer aldı:

Ayrıca görüştüğü kişilerden zarf aldığı anlar görülüyordu. Sorguda Gürcan’a bu görüntüler soruldu. “Görüştüğünüz şahıs kimdir? Ülkenizin askeri ve diplomatik faaliyetlerine ilişkin bilgileri bu şahsa ne amaçla veriyordunuz? Zarfın içerinde ne vardı?” denildi. Gürcan bu soruya şu yanıtı verdi: “Şahıs … Büyükelçiliğinde görevli diplomat olan … beydir. Kendisine faydalanması maksadıyla açık kaynaklardan hazırladığım sadece Türkiye’yi değil Irak, İran, Suriye, Afganistan, Libya zaman zaman Yunanistan ve Ukrayna gibi ülkelerdeki haftalık gelişmeleri içeren çizelge ve analizleri sunarım. Bana verdiği zarf içerisinde çizelgelerle ilgili bilgi notu ve elden aylık düzenli olarak verdiği 400 dolar bulunmaktadır.”

“İstihbaratçı tavrı çıkarmadım”

Yapılan araştırmalarda HQ ifadesinin istihbarat teşkilatları ve askeri kuruluşları için kullanıldığı, Dışişleri Bakanlıkları için bakanlık (ministry) ifadesi kullanılmaktadır. Buradan hareketle muhatabınızın istihbaratçı olduğunu bildiğiniz anlaşılmaktadır. Yabancı ve istihbaratçı olduğunu bildiğiniz bir şahısla görüşmelerinizi neden sürdürdünüz?” sorusuna ise Gürcan’ın, “Ben şahsı (…) Büyükelçiliğinde diplomatik misyon temsilcisi olarak bilirim. Hal ve hareketlerinden asla bir istihbaratçı tavrı çıkarmadım” yanıtını verdiği belirtildi.

DHA’nın aktardığına göre de Gürcan aynı soruya, “Ben burada kendi parti genel merkezine gitme vakti geldiğini vurgulamak istedim. Burada bir karışıklık var. İş dünyasında bile sivil hayatta bile sıklıkla kullanılan İngilizce başlangıç seviyesinde bilinen bir ifadedir” şeklinde cevap verdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur