Çuval unun fiyatı arttı, ekmek zammı kapıda: “4-5 lira arasında satılacak”

Türkiye Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası (TEÜS) Genel Başkanı Cihan Kolivar, 15 gün önce 205 lira olan çuval un fiyatının dolar kurundaki artışın etkisiyle 360 liraya çıktığını belirterek “Ben ekmeğimi 4 liraya satacağım alan alır almayan gider 1 lira 25 kuruşa halk ekmeği var onu alır” dedi. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı "Gerçeği yansıtmıyor" dese de ekmeğin temel girdilerinde “hissedilir bir yükseliş” olduğunu vurguladı, “istişare” çağrısı yaptı

Çuval unun fiyatı arttı, ekmek zammı kapıda: “4-5 lira arasında satılacak”

TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı sürerken, yüksek enflasyon ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın etkisi ekmek fiyatlarını da vuracak.

Türkiye Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası (TEÜS) Genel Başkanı Cihan Kolivar, Sözcü ve DHA’ya yaptığı açıklamalarda, ağustos ayında 170, 15 gün önce ise 205 lira olan 50 kilogramlık çuval un fiyatının dolar kurundaki artışın etkisiyle 360 liraya çıktığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

Ekmek Beşiktaş’ta 5 lira olacak, Bayrampaşa’da 4 lira olacak çünkü Beşiktaş’ta kira 30 bin lira Bayrampaşa’da 6-7 bin lira. Maliyetler öyle olduğu için söylüyorum. Yetkililerden şunu istiyorum, ekmeğin maliyetini çıkarsınlar ve ekmeğin fiyatını çıkarsınlar. 15 gün önce aldığımız un 205 liraydı şu an sabah aradığımda 360 lira. Un parasını da peşin istiyorlar. En son gelen ekmeğe zam fiyatı üç ay önce verilmiş bir fiyattı. Üç ay içerisinde neler değişti, dolar nasıl yükseldi. Buğday bizde yok 6-7 bin ton buğday dışarıdan alınıyor. Zaten en son zam gelmeden biz 2,5 liradan ekmeği satmaya başlamıştık. Biz yine satacağız. Bize artık zabıta göndermeleri bizi bağlamıyor. Ben ekmeğimi 4 liraya satacağım alan alır almayan gider 1 lira 25 kuruşa halk ekmeği var onu alır.

Kolivar ayrıca, yüksek maliyetler nedeniyle fırınların 10 güne kadar kepenk kapatmaya başlayacaklarını ileri sürdü.

Fırıncılar Federasyonu “Gerçeği yansıtmıyor” dedi ama…

Kolivar’ın bu sözleri sonrası Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı yazılı açıklama yaptı.

Balcı, “Ekmeğin 4-5 lira olacağı şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır” dese de ekmeğin temel girdilerinde “hissedilir bir yükseliş” olduğunu vurguladı, “istişare” çağrısı yaptı:

Un fiyatları, maya fiyatları, elektrik, doğal gaz ve suyun fiyatı her gün değişmektedir ancak bu demek değildir ki biz vatandaşlarımızı ekmeksiz bırakacağız. Tüketicimizin mağdur edilmemesi, esnafımızın daha da büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmaması için mutlaka ama mutlaka gereken yapılacaktır. Ekmeğin 4-5 lira olacağı şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. İstişarelerle çözümden yanayız. Bu konuda da kapımız herkese açık.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur