Cumhuriyet’te TGS üyesi sekiz gazeteci işten çıkartıldı

Cumhuriyet gazetesinde geçtiğimiz günlerde imzalanan toplusözleşmenin ardından en az sekiz gazetecinin işten çıkarıldığı bildirildi

Cumhuriyet’te TGS üyesi sekiz gazeteci işten çıkartıldı

Cumhuriyet’te sekiz gazetecinin işte çıkarıldığı bildirildi. İşten çıkarmaların geçtiğimiz günlerde yapılan toplusözleşmenin ardından gelmesi dikkat çekti.

Gerçek Gündem’in haberine göre, işten çıkarılan isimler arasında Yazı İşleri Müdürü Olcay Bütüktaş, Spor Müdürü Sami Gürel, Foto Muhabiri Vedat Arık, Pazar Dergi Koordinatörü Hilal Köse, Rüya Özkalkan, Ece Piroğlu ve Tuğba Özer var.

Bunun yanında arşiv biriminde çalışan bir kişinin daha işine son verildiği belirtildi.

TGS’den Cumhuriyet’e çağrı

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Cumhuriyet’te işten çıkarılan sekiz gazetecinin de üyeleri olduğunu belirterek şunları kaydetti:

Cumhuriyet gazetesinde sekiz gazetecinin işten atılması sendikal örgütlülüğümüze yönelik bir hamledir. İşten atılan sekiz meslektaşımızın tamamı Sendikamız üyesidir. Toplu pazarlık masasına oturmadan önce üyelerimizi istifaya zorlayan anlayış, imzalanan sözleşmeye rağmen devam etmektedir. Bu tutum Cumhuriyet’e yakışmamaktadır. Uzun süren dava süreçlerinin ardından masaya oturduğumuz ve geçtiğimiz günlerde üyelerimizin kararlı duruşu ile imzaladığımız toplu iş sözleşmesi sonrasında sekiz üyemizin işten atılması Cumhuriyet gazetesi yöneticilerinin sendika karşıtı tutumlarını bir kez daha su yüzüne çıkartmıştır. İşten atmalara dair ekonomik gerekçeler öne süren Cumhuriyet yönetiminin, sendikal mücadelede aktif olan sekiz meslektaşımızı seçmesi tesadüf değildir. Cumhuriyet gazetesi yönetimini bir an önce bu hatalı karardan vazgeçmeye ve altına imza attıkları toplu iş sözleşmesi hükümlerine uymaya çağırıyoruz.

Cumhuriyet gazetesinde sendikal örgütlülüğümüzün bitirilmesine izin vermeyeceğiz” diyen TGS, sendikal nedenle işten atılan gazetecilerin işe geri alınması için yarın (30 Kasım) saat 11’de Cumhuriyet önünde buluşacaklarını kaydetti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur