Çocuk istismarı faili Volkan Kabak’ın yargılandığı dava 6 Aralık’a ertelendi: “İstismar suçtur, aklanamaz”

İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinin bir semti İkitelli'de çocuğa yönelik istismarda bulunan; yargı ve polis tarafında korunan Volkan Kabak'ın yargılamasına başlandı. Duruşma öncesi Bakırköy Adliyesi önünde açıklama yapan anne Ş.C, "Başka çocuklar yaşamasın" dedi ve adalet istedi. Sanık avukatının da Kabak'ın serbest bırakılması talebini reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı Aralık ayına erteledi

Çocuk istismarı faili Volkan Kabak’ın yargılandığı dava 6 Aralık’a ertelendi: “İstismar suçtur, aklanamaz”

Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, İkitelli’de çocuğa yönelik istismarda bulunan Volkan Kabak’ın yargılanacağı ilk duruşma öncesi Bakırköy Adliyesi önünde açıklamaya yaptı.

İstismara uğrayan çocuğun ailesi ve dava avukatlarının da katılımıyla yapılan açıklamada; “İstismar suçtur, aklanamaz”, “Koruma, aklama, yargıla”, “Volkan Kabak tutuklansın”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” yazılı dövizler açıldı.

Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’nden Sinem Tuğcu, Kabak’ın istismar sonrası yargı tarafından verilen ev hapsi ile adeta ödüllendirildiğini ve mahalleye polis koruması eşliğinde getirildiğini kaydetti.

Tuğcu, kadın ve çocuklara düşman politikadan beslenenlerin istismar faili Volkan Kabak’ı korumaya devam ettiğini kaydetti.

Anne Ş.C. de şu ifadeleri kullandı:

Adam tutuklansın hak ettiği cezayı alsın başka çocuklar bunu yaşamasın. Adalet istiyorum.

Dava avukatlarından Diren Cevahir Şen, son dönemde artan çocuk ve kadına yönelik erkek şiddetine dikkat çekti. Özellikle İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılma ile birlikte kadına, çocuğa ve hayvana yönelik şiddetin hız kazandığına vurgu yapan Şen, “Aslında kadın yönelik şiddetin ihya edildiğini ve yol verildiğini” söyledi.

Erkek şiddetinin topyekûn sürdüğünü kaydeden Şen, bu nedenle hukuki süreçle birlikte sokakta da mücadele ettiklerini belirtti.

Açıklamanın ardından davanın görüleceği 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geçildi.

Dava görüldü

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada istismara uğrayan çocuğun avukatları, ailesi ve istismar faili Volkan Kabak’ın avukatı hazır bulundu. Volkan Kabak ise duruşmaya katılmadı.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada çocuğun avukatlarından Diren Cevahir Şen, çocuğun ifadesinin usulüne uygun alınmadığını kaydetti. Şen, “Çocuğun günlüğün aslını sunuyoruz, burada yazılanlar incelendiğinde cinsel istismarın gerçekleştiği, birkaç kez de gerçekleşmeye meyil ettiği anlaşılmaktadır. Bakırköy Sadi Konuk Hastanesinde mağdurun olayın ortaya çıkmasından evvelce psikiyatrist ile yapmış olduğu görüşmelere ilişkin kayıtların, psikiyatristin emniyete bildirmiş olduğu bildirme evrakının istenmesine, ayrıca psikiyatristin kamu tanığı olarak dinlenmesini, yine çocuğun sosyal hizmet uzmanları ile yapmış olduğu görüşmelerin suça ilişkin tutulan kayıt ve tutanakta varsa bunların araştırılmasını talep ederiz” dedi.

Yine çocuğun avukatlarından Ferdi Yamar da çocuğun ailesinin Başakşehir Çocuk Büro Amirliğine başvurduğunu belirtti ve şöyle devam etti: “Aynı zamanda psikiyatristin bildirimi ile de ayrı bir numara ile soruşturma evrakı açılmış, olaydan sonra mağdure yaşadığı travma nedeni ile halen daha ilaç kullanmaktadır. Bu ilaçların nedene kullanıldığına yönelik de uzman raporu veya görüşü alınmasını talep ediyoruz. Sanığın bu aşamada tutuklanmasını talep ediyoruz. Mümkün değilse ev hapsinin devamını talep ediyoruz.”

İstismar faili Volkan Kabak’ın avukatı ise müvekkilinin ev hapsi süresinin çok uzun olduğunu iddia ederek serbest bırakılmasını istedi. Ev hapsindeki Volkan Kabak, SEGBİS’te yaşanan teknik arızadan kaynaklı duruşmaya katılamadı.

Bir sonraki duruşma 6 Aralık’ta

Mahkeme başkanı Kabak’ın serbest bırakılması ve tutuklanması yönündeki talepleri reddetti. Kabak’ın ev hapsinin devamına karar veren heyet, dava 6 Aralık 2021 gününe erteledi.

Kaynak: ETHA

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur