CHP’li Güzelmansur: “Afrin’den getirilen zeytinyağı 35 bin tona çıktı, yerli üretimin yüzde 20’sine ulaştı”

“2020 yılında Türkiye’ye getirilen Afrin zeytinyağı miktarı 35 bin tona yaklaştı. Aynı yıl için Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin 173 bin ton olduğu düşünüldüğünde ülkemize getirilen Afrin zeytinyağının yerli üretime oranı yüzde 20 gibi çok yüksek bir rakama ulaştı. Bakanlık buna da önemsiz diyebilir mi?”

CHP’li Güzelmansur: “Afrin’den getirilen zeytinyağı 35 bin tona çıktı, yerli üretimin yüzde 20’sine ulaştı”

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Afrin’den “ihraç kaydı” ile getirilen ancak iç piyasaya sürülen zeytinyağı miktarının 2020’de 35 bin tona çıktığını, bunun yerli üretimin yüzde 20’sine tekabül ettiğini ve yerli üreticiyi “çok ciddi” zarara uğrattığını belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

TSK ve cihatçı grupların kontrolündeki Afrin’de üretilen zeytinyağının, militanlar tarafından yağmalanarak önce Türkiye’ye, ardından İspanya başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edildiğine dair haberler basında yer almış, Meclis’te tartışma konusu olmuştu.

AKP’DEN AFRİN ZEYTİNİ İTİRAFI: “EVET TÜRKİYE’YE GELİYOR, PKK’NIN ELİNE Mİ BIRAKACAĞIZ?”

Şimdi de ‘Önemsiz’ diyebilecekler mi?”

Geçtiğimiz yıllarda Afrin zeytinyağı için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Tarım Kredi Kooperatifleri’ne 5 bin tonluk görev yazıldı, bu, yıllık yaklaşık 200 bin tonluk zeytinyağı üretimi yapan Türkiye için önemsiz” açıklamasına dikkat çeken CHP’li Güzelmansur, sözlerini şöyle sürdürdü:

2018 yılında Tarım Kredi Kooperatifleri’ne 5 bin tonluk görev yazılarak Suriye’den ihraç kaydıyla Afrin zeytinyağı getirilmesi süreci başlatıldı. Ancak 2020 yılında Türkiye’ye getirilen Afrin zeytinyağı miktarı 35 bin tona yaklaştı. Aynı yıl için Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin 173 bin ton olduğu düşünüldüğünde ülkemize getirilen Afrin zeytinyağının yerli üretime oranı %20 gibi çok yüksek bir rakama ulaştı. Bakanlık buna da önemsiz diyebilir mi? Türkiye’ye getirilen ve iç piyasaya sürülmesine engel olunmayan Afrin zeytinyağının miktarının sürekli artması, yerli zeytinyağı fiyatının litre başına 4-5 TL düşmesine ve zeytinyağı üreticilerimizin maliyetine dahi zeytinyağı satamaz duruma gelmesine neden oluyor.

İç piyasaya sürülen miktar gizleniyor”

CHP’li Güzelmansur’un Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplanması istemiyle yönelttiği sorular şöyle:

  1. Son 3 yılda Afrin’den ithal edilen zeytinyağının ne kadarı ithal edilmiş ne kadarı iç piyasaya sürülmüştür?
  2. Tarım Kredi Kooperatiflerinden ihraç kaydıyla Afrin zeytinyağı alan alıcıların bu zeytinyağını ihraç mı ettiği, iç piyasaya mı sürdüğü nasıl denetlenmektedir?
  3. Tarım Kredi Kooperatiflerinden Afrin zeytinyağı alıp bunu ihraç etmeyerek iç piyasaya süren kaç firma tespit edilmiştir? Bu alıcıların iç piyasaya sürdüğü Afrin zeytinyağı miktarı ne kadardır? Bu firmalarla ilgili ne işlem yapılmıştır?
  4. Afrin zeytinyağları nedeniyle zarar eden yerli üreticinin mağduriyetinin giderilmesi için yapılan bir çalışma var mıdır?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur