Casusluk suçlamasıyla tutuklanan İsrailli çift serbest bırakıldı; Bennett, Erdoğan’a teşekkür etti

Tayyip Erdoğan’ın konutunun fotoğraflarını çektikleri iddiasıyla “casusluk”tan tutuklanan İsrailli çift serbest bırakıldı. İsrail Başbakan Naftali Bennett ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid serbest bırakılan çiftin İsrail’e döndüğünü belirterek Erdoğan’a teşekkür etti

Casusluk suçlamasıyla tutuklanan İsrailli çift serbest bırakıldı; Bennett, Erdoğan’a teşekkür etti

İstanbul Üsküdar’daki Çamlıca Kulesi’nden Tayyip Erdoğan’ın konutunun fotoğraflarını çektikleri iddiasıyla tutuklanan İsrailli çift serbest bırakıldı.

Geçen hafta gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan üç kişiden Natalie ve Mordi Oknin’in serbest bırakıldığını İsrail Başbakanı Naftali Bennett ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid duyurdu.

Haaretz’in haberine göre, Bennett ve Lapid açıklamalarında “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetine işbirliğinden dolayı teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, çiftin tutuklanma gerekçesi hakkında daha fazla bilgi verilmedi.

Tahliyenin ardından çift,n bugün (18 Kasım) günü erken saatlerde İsrail’e vardığı bildirildi.

Soylu “Mahkemeler kendi kararlarını verecekler” demişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 16 Kasım’da yaptığı açıklamada “Birtakım çekimler yaparken Sayın Cumhurbaşkanı’mızın konutunu, ikametini de çekmişler. Sadece bununla da yetinmemişler aynı zamanda buraya yoğunlaşmışlar, bununla da yetinmemişler aynı zamanda işaretlemişler” demişti.

Güvenliklerin İsrailli çifte müdahale ettiğini belirten Soylu, sözlerinin devamında “İş, eldeki bilgilerle savcılıklara intikal etti. Burada da savcılıklar kanun, hukuk çerçevesinde bir değerlendirme ortaya koydular, tutuklama gerçekleşti. Bundan sonrası süreç, mahkeme sürecidir. ‘Siyasal ve askeri casusluk’ suçu diyebileceğimiz bir değerlendirme var. Mahkemeler ilerleyen süreçte, kendi kararlarını vereceklerdir” ifadelerini kullanmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur