Cari denge Eylül’de fazla verdi ama fayda etmedi: Dolar 10 liraya dayandı

Cari işlemler hesabı bir önceki yılın Eylül ayında 2,335 milyar dolar açık verirken 2021 Eylül ayında 1,652 milyar dolar fazla verdi. 12 aylık cari işlemler açığı ise 18,444 milyar dolar seviyesine geldi. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcığolu cari açığın azaltılması durumunda dolar kurunda da dengelenme olacağını öngördüklerini söylemesine rağmen, bugün dolar kuru 10 TL'ye dayandı

Cari denge Eylül’de fazla verdi ama fayda etmedi: Dolar 10 liraya dayandı

Merkez Bankası Eylül ayına ait ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Yayımlanan verilere göre cari işlemler hesabı bir önceki yılın Eylül ayında 2,335 milyar dolar açık verirken 2021 Eylül ayında 1,652 milyar dolar fazla verdi. 12 aylık cari işlemler açığı ise 18,444 milyar dolar seviyesine geldi.

Eylül ayında doğrudan yatırımdan kaynaklı net giriş 1,086 milyar dolar seviyesinde oldu.

Dolar kurundaki yükselişe bağlı olarak ithalat kalemindeki düşüşler cari fazlanın çıkmasında etkili olurken enerji fiyatlarındaki artış, negatif bir etki yarattı.

Cari fazla döviz kuruna fayda etmedi

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, son Enflasyon Raporu sunumunda cari açığa sıkça vurgu yapmıştı. Kavcığolu cari açığın azaltılması durumunda dolar kurunda da dengelenme olacağını öngördüklerini söylemesine rağmen, bugün dolar kuru 10 TL’ye dayandı. Merkez ülkelerdeki merkez bankalarının faiz artırımının sürmesi ve varlık alımlarındaki kısıntıya gitmesi dolar kurunun yükselmesinde etkili oldu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur