Boğaziçililer üniversitelerde cinsel tacize karşı yürüdü

Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu'nun çağrısıyla öğrenciler 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında, şiddete ve tacize karşı yürüdü. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için yapılan yürüyüşte şiddetten ve tacizden uzak akademi hayalini üniversite bileşenleriyle yinelediklerini belirten öğrenciler, "Kayyum kadro CİTÖK'ü kapatmaya çalışırken daha güvenli bir kampüs için beraber çabalıyoruz!" dedi

Boğaziçililer üniversitelerde cinsel tacize karşı yürüdü

Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu’nun (CİTÖK) çağrısıyla öğrenciler 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında, şiddete ve tacize karşı yürüdü. Bugün (22 Kasım) saat 17.30’da Güney Kampüs Etiler Kapı’da buluşan öğrenciler Güney Meydan’a yürüdü. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için yapılan yürüyüşte şiddetten ve tacizden uzak akademi hayalini üniversite bileşenleriyle yinelediklerini belirten öğrenciler, “Kayyum kadro CİTÖK’ü kapatmaya çalışırken daha güvenli bir kampüs için beraber çabalıyoruz!” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu tarafından önce ücretsiz izne çıkartılan sonra işine son verilen Cinsel Tacizi Önleme Ofis Koordinatörü Cemre Baytok’un yerine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fazıl Önder Sönmez’in atanmasının ardından Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu işlevini yitirmişti. CİTÖK’ün fiilen kapatıldığını söyleyen üniversite bileşenleri Cemre Baytok’un işine iade edilmesi için kampanyalar yapmıştı. Kayyum kadronun doğrudan üniversitedeki cinsel tacizi önleme mücadelesine saldırdığı duruma tepki gösterilmeye devam ediliyor.

Bugün (22 Kasım) de öğrenciler, diğer üniversite bileşenleri ile birlikte Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu’nun çağrısıyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü yaklaşırken üniversite içerisinde şiddete ve tacize karşı yürüyüş düzenleyerek “Üniversitelerde cinsel tacize yer yok” pankartını taşıdı. Bileşenler yürüyüş esnasında ellerinde, “Kadınlar artık susmayacak”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “CİTÖK’ten vazgeçmiyoruz”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Trans cinayetleri politiktir” ve “Hayır, hayır demektir” yazılı dövizler taşıdı. Güney Kampüs Etiler Kapı’da buluşarak Güney Meydan’a düzenlenen yürüyüşün sonunda açıklama yapıldı. Açıklamada eşitlikçi ve özgür bir üniversite ortamı kurmaya davet edildi.


Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur