Boğaziçililer özgür ve özerk üniversite için koştu

Üniversitelerindeki kayyum yönetimine karşı üç yüz gündür direnen Boğaziçililer, özgür ve özerk üniversite taleplerini İstanbul Maratonu’nda da dile getirdi. Mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini belirten iki yüze yakın Boğaziçili öğrenci, akademisyen ve mezun seslerini daha geniş kitlelere duyurmak için bir arada koştu

Boğaziçililer özgür ve özerk üniversite için koştu

7 Kasım Pazar günü gerçekleşen 43. İstanbul Maratonu’na bu yıl Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, akademisyenleri ve mezunlarından oluşan kalabalık bir grup da katıldı. Üniversitelerindeki kayyum yönetimine karşı üç yüz gündür mücadele eden 200’e yakın Boğaziçili 15 kilometrelik parkuru üzerlerinde “özgür ve özerk üniversite” yazan t-shirtler ve ellerinde balonlarla koştu.

Boğaziçili 66 öğrenci, 62 mezun, 51 akademisyen ve 9 fahri Boğaziçi gönüllüsü toplam 188 kişinin katılımıyla gerçekleşen koşuya dünyanın farklı noktalarından Boğaziçi mezunu sanal koşucular da destek verdi.

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Girişimi’nin (BUiM) çağrısıyla bir araya gelen Boğaziçililer, kayyum yönetimine karşı Boğaziçi Üniversitesi’nde yılın başından bu yana verilen mücadelenin sadece Boğaziçi ile sınırlı olmadığına dikkat çekerek, “Bizlerle aynı ideali paylaşan çok sayıda insan olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin tüm üniversiteleri için dile getirdiğimiz özgür ve özerk üniversite talebimizi Maraton’a katılarak kampüs dışında da duyurmak istedik” diye konuştu.

Tüm baskı ve yıldırma girişimlerine, değersizleştirme çabalarına rağmen kayyum yönetimine karşı 300 gündür sürdürdükleri direnişin bugün her zamankinden daha güçlü olduğunu vurgulayan Boğaziçililer “İstanbul Maratonu’na katılarak özgür ve özerk üniversite talebimizden vazgeçmeyeceğimizi, okulumuzun değerlerine sahip çıkacağımızı, mücadelemizde ısrarcı olduğumuzu herkese bir kez daha duyurmak istedik” açıklamasını yaptı.

Sendika.Org (Fotoğraflar: Ali Altaş)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur