Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenler nöbetlerinin 220. gününde

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri her iş günü olduğu gibi bugün de #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek arkalarını 220. kez rektörlük binasına döndüler. Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” yazan dövizler ile üzerinde "Can Candan yalnız değildir" yazan fotoğrafları taşıdılar

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenler nöbetlerinin 220. gününde

Fotoğraf: Tolga Sutlu

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’nun görevden alınmasının ve yerine Naci İnci’nin atanmasının ardından Boğaziçili akademisyenlerin nöbet eylemleri sürüyor.

Boğaziçili akademisyenler, bugün (26 Kasım) direnişin 327’inci, nöbetin 220’nci gününde bir kez daha “Kayyumluk” binasına sırtlarını döndü. Akademisyenler nöbetlerinin 220. gününde de “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

Akademisyenler her cuma olduğu gibi bugün de haftalık açıklamalarını yaptı. Açıklamada, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla 22 Kasım günü Güney Kampüs’te cinsel tacize karşı yapılan yürüyüş hatırlatıldı.

 BOĞAZİÇİLİLER ÜNİVERSİTEDE CİNSEL TACİZE KARŞI YÜRÜDÜ

Açıklamada Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu’nun koordinatörü Cemre Baytok’un işine iade edilmesi tekrar talep edildi.

Naci İnci’nin kadınlara uygulanmayan 6284 sayılı kanundan yararlanarak 14 öğrenci hakkında kendisine koruma tedbir kararı aldırtmasına ilişkin “Ülkemizde bu kanun uygulanamadığı için kadınlar hayatlarını kaybediyor” denildi.

Dün (25 Kasım) Taksim/Tünel’de bir araya gelen kadınların karşılaştığı polis şiddetinin kınandığı açıklamada “Barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkı, anayasa ve uluslararası insan hakları sözleşmeleri tarafından korunan temel bir demokratik haktır. Bu hakkın öğrencilerimiz tarafından kullanımı, 3 Ocak 2021’den beri atanmış rektörler ve yönetimleri tarafından gasp ediliyor. Dün, 1 Şubat 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’nde anayasal haklarını kullanırken, Melih Bulu’nun talimatıyla kampüse giren kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alınan 51 öğrencimizin davaları görüldü. Bu dava kapsamında birçok öğrencimiz adli kontrol ve yurt dışı yasakları nedeniyle mağdur edildiler; yurt dışında kazandıkları yüksek lisans programlarına gitmeleri engellendiğinden eğitim haklarından da mahrum bırakıldılar” denildi.

Açıklamanın devamında “Davalar devam ediyor” denilerek tutuklu bulunan iki öğrencinin derhal serbest bırakılması talep edildi.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur