Boğaziçi Üniversitesi mezunları 28. online nöbetinde

Boğaziçili mezunlar her pazar gerçekleştirdikleri online nöbetlerine devam ediyor. Bugün 28'incisi düzenlenen nöbette mezunlar, direnişten vazgeçmeyeceklerini yineledi

Boğaziçi Üniversitesi mezunları 28. online nöbetinde

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’nun görevden alınmasının ve yerine Naci İnci’nin atanmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi mezunları nöbet eylemlerine devam ediyor.

Mezunlar her pazar gerçekleştirdikleri online nöbetlerine devam ediyor. Bugün (21 Kasım) 28’incisi düzenlenen nöbette mezunlar, direnişten vazgeçmeyeceklerini yineledi.

Bu nöbette mezunlar, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğüne, üniversite dışından bir öğretim üyesi atanmasına değinerek “Bu atama sadece koltuk kapmak için yapılan siyasi bir görevlendirmedir. Naci İnci yönetimi üniversitemizin anayasa ile güvence altına alınan özerklik ilkesini ihlal etmektedir” dedi.

Atanmış kadronun üniversiteyi yönetemediğini, yönetemedikçe daha çok sıkıştığını ve bu durumdan etrafında doğru olan her şeyi yok ederek çıkmaya çalıştığını vurgulayan Boğaziçi mezunları, “Okulumuzu ne pahasına olursa olsun ele geçirilecek bir savaş alanı gibi gören, kurumlarını gasp etmek için kendi adamlarına yer açmaya çalışan bu anlayışın kadrolaşma oyunlarına da, kampüsü denetleme gayretiyle tellerle, demir kapılarla, kameralar ve sivil polislerle ablukaya alma girişimlerine de boyun eğmeyeceğimizi buradan bir kez daha tekrar etmek istiyoruz” diye konuştu.

Mevcut yönetimin kendi öğrencilerini ihbar ettiğini, tutuklattığını, haklarında tedbir kararı aldırdığını ve her ortamda kaba kuvvetle susturmaya çalıştığını hatırlatan mezunlar, bu zorba yönetime karşı haklı olmanın verdiği güçle tüm bileşenler olarak bir arada durmaya devam edeceklerini duyurdu.

Yaptıkları açıklamada Türkiye’nin bugün yaşadığı yönetim krizinin bir izdüşümüne Boğaziçi’nde şahit olduklarına dikkat çeken mezunlar “Okulumuzu bu yasa tanımaz, totaliter yıkım ekibine bırakmayacak, bu talan düzenine kaptırmayacağız. Bu kampüste şahit olduğumuz hukuksuzluğu, baskıyı, şiddeti ve tehdidi dile getirmekten vazgeçmeyecek, bir gün hesabının sorulması için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz” ifadesini kullandı.

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur