Beşinci Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek: “Çocukların ve kadınların hayatlarını ve haklarını tehdit eden değişiklikler öneriliyor”

AKP, 1932'den bu yana ihtilaflı boşanma ve velayet davalarında uygulanan "çocuk haczi"ne son veren düzenlemenin de içinde yer aldığı 5. Yargı Paketini 2 Kasım'da TBMM Başkanlığı'na sundu. 5 Kasım günü TBMM Adalet Komisyonunda görüşülerek Genel Kurula gönderilen 5. Yargı Paketi’nde İcra İflas Kanunu’nun bazı maddelerinde önerilen değişiklikler, çocuklar ve kadınlar açısından ciddi riskler içeriyor. Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) bir açıklama yayımlayarak "Kamuoyuna, çarpıtılmış bir isimle ‘çocuk haczi' olarak lanse edilen çocuk teslimi ile ilgili önerilen değişiklikler çocuğun üstün yararını gözetmiyor" dedi

Beşinci Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek: “Çocukların ve kadınların hayatlarını ve haklarını tehdit eden değişiklikler öneriliyor”

AKP, 1932’den bu yana ihtilaflı boşanma ve velayet davalarında uygulanan “çocuk haczi”ne son veren düzenlemenin de içinde yer aldığı 5. Yargı Paketini 2 Kasım’da TBMM Başkanlığı’na sundu.

Yasa teklifi ile çocuğunu diğer ebeveynine göstermeyen anne veya baba hakkında mahkeme kararıyla “velayet değişimi” kararı verilebileceği gibi disiplin hapsi cezası da verilebilecek. Yeni düzenleme, çocuk teslimi ve görüştürülmesi konusunda ihtilaflı yaklaşık 5 bin dolayındaki boşanmış çifti ilgilendiriyor.

Adalet Bakanlığı’nın 2019 yılında hazırlayıp kamuoyuna açıkladığı “Yargı Reformu Strateji Belgesi” kapsamında hazırlanan, 54 maddeden oluşan 5. Yargı Paketi, İcra İflas Yasası, Medeni Yasa ve Çocuk Koruma Yasası’nın da aralarında bulunduğu sekiz ayrı yasada değişiklik öngörüyor.

Yasa teklifinin en önemli düzenlemesini ise velayet ve boşanma davalarında büyük sorun olan ebeveynlerden birinin çocuğunu diğer ebeveynle görüştürmemesi halinde “icra” yoluyla çocuğun haczedilerek görüştürülmesi uygulamasına son verilmesi oluşturuyor.

EŞİK’ten açıklama

5 Kasım günü TBMM Adalet Komisyonunda görüşülerek Genel Kurula gönderilen 5. Yargı Paketi’nde İcra İflas Kanunu’nun bazı maddelerinde önerilen değişiklikler çocuklar ve kadınlar açısından ciddi riskler içeriyor. Buna dair Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) bir basın metni yayımlayarak “Kamuoyuna, çarpıtılmış bir isimle ‘çocuk haczi’ olarak lanse edilen çocuk teslimi ile ilgili önerilen değişiklikler çocuğun üstün yararını gözetmiyor” dedi.

Açıklamada “Alelacele Adalet Komisyonunda kabul edilen teklif, EŞİK-Eşitlik İçin Kadın Platformu olarak geçen ay başlattığımız ‘Yasalara Dokunma Uygula’ kampanyasının ne kadar isabetli olduğunu gösteriyor. Kadın ve çocuk haklarını garanti altına alan mevcut yasal düzenlemeler uygulanmayıp hatta hukuksuz şekilde ortadan kaldırılırken “reform” adı altında sunulan hiçbir yasal değişikliğin olumlu olmayacağını biliyor ve ısrarla ‘yasalara dokunma uygula’ demeye devam ediyoruz” denildi.

Açıklamada şunlara vurgu yapıldı:

Kanun teklifinde “çocuğumu özledim”, “çocuğumu görmek istiyorum” diyerek annenin yanından alınan ve görüşme sırasında babaları tarafından öldürülen çocuklar ve şiddete maruz kalan ve öldürülen kadınlar görmezden gelinmiş. Erkeklerin icra masraflarından kaçmak için değiştirilmesini istediği yürürlükteki düzenlemeye dokunulması, çocukların ve kadınların can güvenliğini tehlikeye atacak ve haklarını ihlal edecek. Mevcut yasanın değiştirilmesi değil etkin uygulanması için kamu idaresinin üzerine düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getirmesi yeterlidir.

EŞİK, alelacele Adalet Komisyon’undan geçirildiği söylenen kanun teklifi hakkında, kadının can güvenliğinin olmadığı, çocuğun üstün yararının lafta kaldığı, uzman eşliğinde teslimin muğlak ve göstermelik olduğunu belirtti.

Açıklamanın sonunda da “Özetle; 5. Yargı Paketi, kadınların ve çocukların kazanılmış haklarını ve hayatlarını tehdit eden kişisel görüşme hakkının düzenlenmesine ilişkin maddeleri sorun çözmek yerine yeni toplumsal sorunlar üretme özelliğine sahiptir” denildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur