Belarus lideri Lukaşenko: “AB sınırdaki mülteciler için para vermezse Türkiye’ye soracağız, Recep benim eski dostum”

“Hiç para vermiyorlar, fakat biz onların bunu ödemesi için her şeyi yapacağız. Ödemezlerse biz idare ederiz. Türkiye’ye soracağız. Recep benim eski dostum. Bu zavallı Müslüman insanlar için o para bulacaktır”

Belarus lideri Lukaşenko: “AB sınırdaki mülteciler için para vermezse Türkiye’ye soracağız, Recep benim eski dostum”

Belarus-Polonya sınırında mültecilerin Avrupa’ya geçmek için zorlu kış koşullarında bekleyişi sürerken Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko dün (27 Kasım) bölgede incelemelerde bulundu.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Bruzgi kontrol noktasındaki lojistik merkezinde kurulan kampa giderek mültecilerin hangi koşullarda konakladıkları, beslenmenin nasıl organize edildiği, yangın güvenliğinin nasıl sağlandığına ilişkin bilgi alan Lukaşenko, gıda ürünlerinin yeterli olup olmadığını da sordu. Mülteciler tarafından alkışlarla karşılanan Lukaşenko, Belarus Kızılhaç Komitesi yetkilileriyle de bölgedeki durumu konuştu.

Kamptaki yaklaşık iki bin sığınmacıyla birlikte Belarus topraklarında yaklaşık 5 bin mülteci bulunduğunu kaydeden Lukaşenko, “Burada farklı insanlar var. Ancak bizim tek, büyük ve genel bir sorunumuz var. Sizler zor duruma düştünüz, bunun geçici olduğunu umuyorum. Ben de dahil Belarus halkı olarak, her şeyi sizin istediğiniz gibi yapacağız. Bu, Polonyalılar, Letonyalılar ve başkaları için kötü olsa bile” dedi.

“Dönmek isteyenlere yardım edeceğiz”

Evine dönmek isteyenlere yardım edeceklerini söyleyen Lukaşenko, “Sizi çok iyi anlıyoruz. Sizi Avrupa’ya davet ettiler ve siz de oraya gitmeye çalışıyorsunuz. Bunu yapmak isteyenlerin sayısı az değil. Bazılarınız Batı’nın propagandasına inanarak daha iyi yaşam arıyorsunuz. Evine dönmek isteyenlere yardım edeceğiz ancak kimseyi zorlamayacağız. Bu sizin hakkınız” ifadelerini kullandı.

Sizler için ne yapabiliriz? Polonya’dan Almanya’ya uzanan bir koridor açmak için savaş çıkaramayacağımızı anlıyorsunuzdur. Onlara yaklaştığınızda size nasıl karşılık verdiklerini görüyorsunuz. Zehirli kimyasallar, ses bombaları, göz yaşartıcı attılar. Sınıra doğru gitmeyi sürdürseniz, ateş etmeye başlarlar” diye devam eden Lukaşenko, “Minsk’in mültecilerin kaderleriyle oynamayacağı” sözü de verdi.

Bu arada Polonya hükümetine çağrıda bulunarak mültecilerin Almanya’ya geçmelerine izin verilmesini isteyen Lukaşenko, buna izin verilmesi halinde sınırdaki sorunun çözüleceğini savundu.

“Recep benim eski dostum”

Lukaşenko, Batılı ülkelerin Belarus Kızılhaç Komitesi’ne sığınmacılar için 260 bin dolar yardım gönderdiğini, Belarus’un ise halihazırda 12.6 milyon dolar harcadığını söyledi.

Anadolu Ajansı muhabirinin, krizin yaşandığı alanda insanlara Belarus halkının yardım yaptığını, Avrupa Birliği’nden yardım yapılacağı söylense de şu ana kadar yardım gelmemesini ve göçmenlerin gönüllü dönüşü için 3.5 milyon avroluk finansman kararını nasıl yorumladığını sorması üzerine Lukaşenko, şu ifadeleri kullandı:

Bunu yorumlamak mümkün mü? Zaten söyledim: İğrençler, alçaklar, zarar vericiler! Sadece Tanrı’ya yaptıkları her şeyin onlara geri dönmesi için dua ediyorum. Halka değil, orada bu problem üzerinden sevinen (Polonya Başbakanı Mateusz) Morawiecki, (Polonya Cumhurbaşkanı Andrezj) Duda’ya ve diğerlerine. Hiç para vermiyorlar, fakat biz onların bunu ödemesi için her şeyi yapacağız. Ödemezlerse biz idare ederiz. Türkiye’ye soracağız. (Cumhurbaşkanı) Recep (Tayyip Erdoğan) benim eski dostum. Bu zavallı Müslüman insanlar için o para bulacaktır. Diaspora yardım edecektir. Bu problemi onlar (Avrupa Birliği) olmadan çözeceğiz. Bu yüzden Türkiye’deki insanlar endişelenmesin, halledeceğiz.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur