BBVA Garanti hisselerini yarı fiyatına alıyor, Sabah coşuyor: “Kriz lobisine inat Türkiye’ye müthiş yatırım”

İspanyol BBVA’nın Garanti Bankası’nın yüzde 50,15 hissesini almak için yaklaşık 2,6 milyar dolar kaynak ayırdığını açıklamasının ardından Sabah gazetesi “Kriz lobisine inat Türkiye’ye müthiş yatırım” manşetiyle çıktı. Garanti Bankası’nın 2015’te 4,1 dolar, 2017’de ise 2,2 dolar olan hisse fiyatı 1,2 dolara kadar gerilirken, piyasa yarı yarıya fiyatı bile olumlu karşıladı

BBVA Garanti hisselerini yarı fiyatına alıyor, Sabah coşuyor: “Kriz lobisine inat Türkiye’ye müthiş yatırım”

Garanti BBVA, Borsa İstanbul’da işlem gören yüzde 50,15 hissesi için gönüllü pay alım teklifi yapılmasına karar verdi.

Dünya’dan Şebnem Turan’ın haberine göre, Garanti BBVA’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada önümüzdeki günlerde Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapılacağı belirtilirken bankanın her bir pay sahibine teklif ettiği bedel, nakit olarak 12.20 Türk Lirası olarak belirlendi. Bu fiyat cuma günkü kapanış fiyatı 10,58 liradan yüzde 15 primli belirlendi. Ve BBVA bu işlemler için 2,2 milyar avro (yaklaşık 2,6 milyar dolar) ayırdığını açıkladı.

Bu gelişmenin ardından Sabah Gazetesi, bugün (16 Kasım) “Kriz lobisine inat Türkiye’ye müthiş yatırım: Finans devinden Türkiye’ye güven” manşetiyle çıktı.

Oktay Özdabakoğlu imzalı haberdeKriz lobisinin arka plandaki yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı gölgeleyerek Türkiye ekonomisini ‘faiz-kur-enflasyon’ üçgenine sıkıştırma çabalarına en anlamlı cevap Garanti Bankası’nın ana ortağı İspanyol devi Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’dan (BBVA) geldi” ifadeleri yer aldı.

“Piyasa yarı yarıya fiyatı bile olumlu karşıladı!”

BBVA, Garanti Bankası’nın 2011’de yüzde 24,89’unu 4,2 milyar avroya, 2015’te yüzde 14,89’unu 1,99 milyar avroya, 2017’de ise Doğuş Grubu’ndan kalan yüzde 10 payın yüzde 9,95’lik bölümünü 859 milyon avroya satın almıştı.

Böylece Garanti Bankası’nın 2015’te 4,1 dolar, 2017’de ise 2,2 dolar olan hisse fiyatı 1,2 dolara kadar gerilmiş oldu.

Karar Gazetesi, “Piyasa yarı yarıya fiyatı bile olumlu karşıladı, borsa yükseldi” derken, Sözcü’den Murat Muratoğlu “Kelepir ülke Türkiye!” başlıklı yazısında şu değerlendirmede bulunuyor:

Banka aynı banka… Müşteri sayısı katlamış, milyarlarca dolarlık yatırım yapmış aradan geçen zamanda… 2013 yılında 22,5 milyar dolarlık değeri şimdi 5 milyar dolara geriledi! Nedir sebebi? Bütün ülke fakirleşince şirketlerin değeri de aynı kalmıyor. Düştükçe düşüyor. Sadece Garanti Bankası’na bakarak ülkemizin güzide ekonomisinin aldığı mesafeyi anlayabilirsiniz. Geri gitmişiz. Türkiye’nin marka değeri düşerken şirketlerin değeri nasıl artsın?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur