Batıkentliler tacizi önlemeye çalışırken öldürülen Haydarcan Kılıçdoğan için ayakta: “Bir can daha vermeyeceğiz!”

Ankara Batıkent’te kız çocuklarının taciz edilmesine engel olmaya çalışırken bıçaklanan Haydar Can Kılıçdoğan, yaşamını yitirmişti. Batıkent Cemevi’nde yapılan ve yüzlerce kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlanan Kılıçdoğan için Batıkentliler akşam da eylem yaptı. Yüzlerce kişinin katılımıyla Kılıçdoğan’ın öldürüldüğü yer olan Batıkent Meydan’da basın açıklaması yapıldı, Kılıçdoğan'ın öldürüldüğü yere karanfiller bırakıldı

Batıkentliler tacizi önlemeye çalışırken öldürülen Haydarcan Kılıçdoğan için ayakta: “Bir can daha vermeyeceğiz!”

Ankara Batıkent’te kız çocuklarının taciz edilmesine engel olmaya çalışırken bıçaklanan Haydar Can Kılıçdoğan, yaşamını yitirmişti. Batıkent Cemevi’nde yapılan ve yüzlerce kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlanan Kılıçdoğan için Batıkentliler akşam da eylem yaptı.

Kılıçdoğan’ın öldürüldüğü yer olan Batıkent Meydan’da toplanan Batıkentliler basın açıklaması yaptı. Semtte artan şiddet vakalarının önlenmeyesine tepkiler artarken basın açıklamasına da oldukça yüksek bir katılım vardı.

Batıkentliler adına basın açıklamasını Batı Sitesi Mahalle Muhtarı Ali Fidan okudu.

“Batıkent’e sahip çıkacağız!”

Yapılan basın açıklamasında Batıkent’te yakın zamanda yaşanan cinayetler de hatırlatılarak “Haydarcan burada kaybettiğimiz ilk gencimiz, ilk arkadaşımız değil. Daha önce de arkadaşlarımızı benzer nedenlerle kaybettik burada. Uyuşturucu maddelerin sarmaladığı, giderek yozlaşan, insanlık değerlerinden çıkan gençlerin neden olduğu bu kaçıncı vaka” denildi. Açıklamanın devamı şöyle:

Bizler Batıkentliler olarak artık yeter diyoruz. Gerici, ırkçı, mezhepçi, kadın düşmanı, türcü her türlü politikanın sonuçları giderek yozlaşan, birbirine düşmanlaşan azılı katiller doğuruyor. Haydarcan’ın katili yalnızca iki kişi değil bu politikaları üretenlerdir.

Bizler Batıkent’e sahip çıkacağız! Bir can daha vermeyeceğiz! Uyuşturucu satanları da, çeteleri de, yozlaşan, kimliksizleşen kişileri de Batıkent’te barındırmayacağız.

Bizler gençlerimizin şarkılar söyleyebildikleri, danslar edebildikleri, kadınlarımızın sokaklarında 24 saat rahatça, korkusuzca gezebildikleri, büyüklerimizin huzurla yaşayabildikleri bir Batıkent hayalini kuranlarız. Bu hayalimizin yaşama geçmesi için çaba harcıyoruz, çaba harcamaya devam edeceğiz.

Bir hayalimiz var. Özgür, demokratik ve laik yaşam alanlarında kardeşçe yaşamak. Kardeşliğimize, değerlerimize gölge düşürenlere karşı da mücadele edeceğimizi buradan tekrar ilan ediyoruz. Haydarcan, kalbimizdesin!

Kadına yönelik şiddet uygulayanlara, tacizde bulunanlara izin vermeyeceğiz.
Semtimizi ne uyuşturucu satanlara, ne de çetelere bırakmayacağız!

“Haydarcan doğru olanı yaptı, semtimize birlikte sahip çıkalım”

Yapılan açıklamanın ardından Kılıçdoğan’ın akrabası olan Eren Öztaş söz aldı. Öztaş, Batıkent’te böyle cinayetlerin defalarca işlendiğini söyleyerek bu suçları işleyenlerin cezasız bırakılmasını istemediklerini söyledi. Öztaş devamında şunları söyledi:

Burada bulunmamızın amacı başka insanların bunları yaşamaması. Kimse çocuğuna “Bir şey olduğunda arkanı dön git” demesin. Bizim müdahale etmemiz lazım. Haydarcan doğru olanı yaptı. Keşke böyle olmasaydı sonu. Bedeli ağır oldu. Bunun çözümünü istiyoruz. Emniyetten istiyoruz, belediyeden istiyoruz, halkımızın daha duyarlı olmasını istiyoruz. Haydarcan gibi olalım. Semtimize birlikte sahip çıkalım.

Öztaş’ın konuşmasının ardından Haydarcan Kılıçdoğan’ın öldürüldüğü yere geçilerek karanfiller bırakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu.

“Hep birlikte vereceğimiz adalet mücadelesiyle yaşanabilir bir Türkiye’yi kuracağız”

Saygı duruşunun ardından bisikletiyle eve giderken bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden Umut Gündüz’ün babası Menderes Gündüz söz aldı. Gündüz ailesi Umut Gündüz için adalet mücadelesi kampsamında yurdun dört bir yanını gezerek adalet mücadelesi veren ailelerle temas kurmuştu. Bu gezinin ardından kurdukları Herkes İçin Adalet Platformu adına konuşan Menderes Gündüz, şunları söyledi:

Bu ülkenin geleceği olan gençlerimiz, iktidarın cezasızlık politikası yüzünden ya şehir çetelerine ya trafik terörüne ya da taciz ve tecavüze kurban ediliyor. Biz trafik terörüne kurban giden Umut Gündüz’ün ailesi olarak Haydarcan’ın ailesinin acısını paylaşıyor ve verecekleri adalet mücadelesinde yanlarında olacağımızı bilmelerini istiyoruz. Hep birlikte vereceğimiz adalet mücadelesiyle yaşanabilir bir Türkiye’yi birlikte kuracağız.


Gündüz, konuşmasını 11 Kasım’da Çağlayan Adliyesi önünde yapacakları eylemi duyurarak sonlandırdı.
Konuşmaların ardından eylem sona erdi.

Eylemden fotoğraflar

İlgili haberler:

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur