Batıkentliler krize, zamlara, yoksulluğa karşı sokakta: “Geçinemiyoruz, birleşiyoruz”

Ankara Batıkent'te emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla yüzlerce kişi krize, zamlara ve yoksulluğa karşı Batıkent Meydan'da eylem yaptı. Meşalelerin yakıldığı eylemde krize, yoksulluğa ve zamlara karşı tencere ve tavalarla, düdüklerle, alkışlarla ses çıkarıldı. Eyleme apartman görevlilerinden taksicilere, ev kadınlarından motorlu kuryelere kadar çeşitli meslek ve toplumsal gruplardan katılım oldu

Batıkentliler krize, zamlara, yoksulluğa karşı sokakta: “Geçinemiyoruz, birleşiyoruz”

Ankara Batıkent’te emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla krize, zamlara ve artan yoksulluğa karşı eylem yapıldı. Tencere ve tavalarla eyleme gelen Batıkentliler, sloganlarıyla, dövizleriyle, alkışlarıyla, düdükleriyle ve konuşmalarıyla artan yoksulluğa tepki gösterdi.

Batıkent Meydan’da (Murat Karayalçın Meydanı) toplanmanın başlamasının ardından Ergazi Mahallesi esnafı alana meşalelerle ve kendi pankartıyla girdi. “Geçinemiyoruz, krize, zamlara ve artan yoksulluğa karşı birleşiyoruz” yazan pankartın etrafında toplanan Batıkentliler konuşmalara başladı.

“Maaşın yarısı mutfağa gidiyor, yine de tencere boş diyenler…”

Konuşmalarda artan zamlara, asgari ücretteki vergi yüküne, devletin ödeme garantisi verdiği mega projelere, küçük esnafın zincir marketler karşısında erimesine, gençlerin geleceğe güvenle bakamamasına tepki gösterildi. “Sadece sermayenin çarkını döndürmeye hizmet eden bu sisteme karşı ses çıkarıyoruz” diyen Batıkentliler, alkışlarla, tencere ve tavalarla, düdüklerle ses çıkardı.

Motorlu kuryelere polis engeli

Motorlu kuryeler, eylem alanına motorlarıyla girmek isteyince polis engel oldu. Polis, alana girmek isteyen motorlu kuryelere ceza yazdı. Motorlarını bırakarak alana giren kuryeler de eylemde konuşma yaptı.

Zam şampiyonluğu kupası doğalgaz ve elektriğe

Konuşmaların ardından son zamanlarda en çok zam alan şeyler kürsüde okunarak alkışlarla oya sunuldu. En çok alkışı alan doğalgaz ve elektriğe “zam şampiyonluğu kupası” verildi.

“Mücadelemizi büyütürsek soframız da büyür”

Son olarak da basın açıklaması yapıldı. Açıklamada son dönemde peş peşe yapılan zamlara değinilirken tek çözüm yolunun örgütlü mücadele olduğu vurgusu yapıldı. Açıklamanın devamı şöyle:

Peki hayatın pahalı olması, açlık ve yoksulluk sorunlarından kaynaklı intiharların arka arkaya oluyor olması patronların ve hükümetin umurunda mı. İşçilere emekçilere yaptıkları tek tavsiye ‘porsiyon küçültmek’ olanların halkı çok umursadığı söylenemez. Onlar karlarına kar katmaya devam ederken hayatın gerçek yüzü ile bizler uğraşmaya çalışıyoruz.

Peki ya kadınlar! Hem krizin hem pandeminin hem de patriyarkal kapitalizmin bedelini en çok onlar ödüyor. Güvencesiz, uzun mesailerle çalıştırıldıkları yetmez gibi düşük ücrete mahkum bırakılıyorlar. Evde artan bakım emeği yükü ise katmerlenerek büyüyor. Tencereler boş, yemek kaynamıyor!

Eğitime bütçe yok, sağlığa bütçe yok, ulaşıma bütçe yok, halk aldığı hizmeti karşılamak zorunda diyorlar ama konu savaş olunca konu diyanet olunca en fazlasından bütçe var. Savaşa ve diyanete ayrılan bütçe halka ayrılsın. Çocuklarımız eşit bir şekilde eğitim alsın. Herkes nitelik ve eşit sağlık hizmetinden faydalansın!

Halkımız bulundukları tüm üretim hatlarında, atölyelerinde, okullarında, mahallelerinde mücadeleyi örgütlemezse ne halka ekmekten fazlasını layık görmeyen anlayış ne de patron ve Erdoğan’ın ihtişamlı sofraları biter. Hak kayıplarının önlenmesinin, sermayenin saldırılarının engellenmesinin, fatura ve temel tüketime yapılan zamların kaldırılmasının, özelleştirilmelerin durdurulmasının tek garantisi emekçi halkın örgütlü mücadelesidir. Mücadelemizi büyütürsek soframız da büyür. Yaşasın örgütlü mücadelemiz.

Eylemden fotoğraflar

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur