Asgari ücret görüşmeleri: AKP “seçim yatırımı” olarak yüksek zamma işaret ediyor, sermaye cephesi de AKP’ye güveniyor

Asgari ücret görüşmeleri yaklaşırken sermaye cephesinden ve AKP'den açıklamalar gelmeye başladı. MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, enflasyon üzerinde zam yapılması gerektiğini ancak enflasyonun üzerindeki zammın da devlet tarafından üstlenilmesi gerektiğini ifade ederken TİSK Yönetim Kurulu, asgari ücret görüşmelerine dair yaptığı açıklamada asgari ücret görüşmelerinin "olağanüstü ekonomik şartların gölgesinde gerçekleşececeğine" vurgu yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, beklenti araştırması yaptıklarını ifade ederken asgari ücretteki vergilere dair de çalışmalarının olduğunu söyledi

Asgari ücret görüşmeleri: AKP “seçim yatırımı” olarak yüksek zamma işaret ediyor, sermaye cephesi de AKP’ye güveniyor

Asgari ücret görüşmeleri yaklaşırken sermaye cephesinden ve AKP’den açıklamalar gelmeye başladı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, katıldığı bir televizyon programında insanların asgari ücretle çalışacakları işlere yönelmediğini ifade ederek “Demek ki asgari ücret vatandaşın o işlere yönelmesini sağlamıyor. O zaman biraz artış gerekiyor” demişti. Özhaseki’nin yanı sıra iktidara yakınlığıyla bilinen kimi yazarlar da köşelerinde asgari ücrette yüksek artış olabileceğine dair “kulis” bilgilerini paylaşmışlardı.

Bu açıklamalar Millet İttifakı cephesinde, “seçim yatırımı” olarak yorumlanırken sermaye cephesinden de açıklamalar gelmeye başladı. Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) konuya dair açıklamalarda bulundu. Sermaye cephesinden yapılan açıklamalarda dünya genelinde ciddi bir krizin olduğu hatırlatması yapılırken devletin de sorumluluk alması gerektiğine vurgu yapıldı. AKP’nin “seçim yatırımı” olarak kurgulayacağı olası bir yüksek zammın yarattığı tedirginlik, sermaye cephesinin açıklamalarına yansırken vergi indirimleri ve zammın bir bölümünün devlet tarafından üstlenilmesi önerileri geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de yaptığı açıklamada asgari ücret üzerindeki vergilerin düzenlemesi yönünde çalışmalarının olduğunu ifade etti.

MÜSİAD: “Enflasyonun üzerinde zam olmalı, enflasyonun üstünü devlet üstlenmeli”

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, yaptığı basın toplantısında asgari ücrete dair açıklamalarda bulundu. Asmalı, enflasyon üzerinde zam yapılması gerektiğini ancak enflasyonun üzerindeki zammın da devlet tarafından üstlenilmesi gerektiğini ifade etti. Asmalı ayrıca asgari ücret üzerindeki vergilerin de azaltılması gerektiğine dikkat çekerek devletin daha fazla “sorumluluk” alması gerektiğini belirtti.

TİSK: “Asgari ücret müzakereleri küresel boyutta devam eden olağanüstü ekonomik şartların gölgesinde gerçekleşecek”

TİSK Yönetim Kurulu, asgari ücret görüşmelerine dair yaptığı açıklamada asgari ücret görüşmelerinin “olağanüstü ekonomik şartların gölgesinde gerçekleşececeğine” vurgu yaptı. TİSK’in açıklmasında öne çıkan kısımlar şöyle:

Bu yıl, asgari ücret müzakereleri küresel boyutta devam eden olağanüstü ekonomik şartların gölgesinde gerçekleşecek. Refah seviyelerini, istihdamı korumak, ilave istihdam ve yeni yatırım oluşturmak, salgında zor durumda kalan sektörlerin üzerindeki baskıyı azaltmak için dönemin koşullarını ve uzun vadeli ekonomik etkileri dikkate alan, dengeli bir asgari ücretin belirlenmesini bu yıl her zamankinden de önemli buluyoruz.

Bu sene asgari ücret için gerek küresel enflasyon, gerek ülkemizin rekabetçiliğini etkileyen diğer faktörler de değerlendirilerek optimal ve akılcı seviyede uzlaşı sağlayacağımıza inancımız tamdır.

Bakan Bilgin: “Beklentiler araştırılıyor, alternatif vergi modelleri üzerine çalışılıyor”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, dün yapılan kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bilgin, beklenti araştırması yaptıklarını ifade ederken asgari ücretteki vergilere dair de çalışmalarının olduğunu söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur