AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin su zammı yargıdan döndü, yurttaşlar belediye önünden seslendi: “Mahkeme kararı uygulansın, su zammı geri alınsın”

Yerel seçim öncesinde su kullanım bedelinde yüzde 15 indirim yapan, seçimden hemen sonra da yüzde 25 zam yapan AKP'li Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin zammı yargıdan döndü. İdare Mahkemesi yapılan başvuru sonrasında oy birliğiyle kararı iptal etti. İdare Mahkemesinin kararının ardından Su Zamları Geri Alınsın Platformu, Samsun Büyükşehir Belediyesi önünde "Mahkeme kararı uygulansın, su zammı geri alınsın" diyerek basın açıklaması yaptı.

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin su zammı yargıdan döndü, yurttaşlar belediye önünden seslendi: “Mahkeme kararı uygulansın, su zammı geri alınsın”

Yerel seçim öncesinde su kullanım bedelinde yüzde 15 indirim yapan, seçimden hemen sonra da yaptığı indirimden daha büyük zam yapan AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin zammı yargıdan döndü. İdare Mahkemesi yapılan başvuru sonrasında oy birliğiyle kararı iptal etti. İdare Mahkemesinin kararının ardından Su Zamları Geri Alınsın Platformu, Samsun Büyükşehir Belediyesi önünde “Mahkeme kararı uygulansın, su zammı geri alınsın” diyerek basın açıklaması yaptı.

“Mahkeme kararı gecikmeden uygulanmalı”

Açıklamada Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin hukuksuz zamma karşı aylardır yürütlen mücadele özetlenirken Av Arzu Sabuncu’nun açtığı davada Samsun halkı lehine sonuç alındığı ilan edildi. Hukuksuzca yapılan zamların AKP’nin yoksulların yaşamlarını daha da zora sokma politikalarının bir parçası olduğunun ifade edildiği açıklamada kararın gecikmeden uygulanması gerektiği şöyle ifade edildi:

Görüşmek bile istemediğiniz, kapıdan içeri almadığınız, sizin tanımınız ile “üç beş kişi” olarak şimdi soruyoruz. Ne olacak şimdi? İçiniz rahat mı? 28 aydır Samsun halkından yersiz olarak tahsil ettiğiniz tutarları, onların çoluğunun çocuğunun, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını nasıl ödeyeceksiniz?

Ne olacağını biz söyleyelim. Mahkeme kararı ile alınan zam kararı tümüyle iptal edildiğinden Haziran 2019 ile Ekim 2021 sonuna kadar olan sürede fazladan tahsil edilen tutarlar gecikmeye meydan vermeden ve İstinaf Mahkemesi sonucu beklenmeden hesaplanarak hak sahiplerine ödenmelidir. Kasım ayından itibaren de meskenlerdeki su bedeli metreküp başına eski tarife olan 3,18 TL üzerinden tahakkuk ettirilmelidir. Bu yapılmadığı taktirde Tüketici Hakem Heyetine başvuru yolları dahil her türlü yasal hak arama yollarını deneyeceğimizi buradan ilan ediyoruz.

Açıklamanın ardından sürecin başından beri içinde olan ve İdare Mahkemesinde dava açan Av. Arzu Sabuncu söz aldı. Sabuncu, kararın gecikmeye ve hatalı hesaplamalara mahal vermeden bir an önce uygulamaya sokulması gerektiğini hatırlattı.

Ne olmuştu?

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 31 Mart 2019’daki yerel seçim öncesinde su kullanım bedelinde yüzde 15 oranında indirim yapmıştı. Seçimin AKP’li aday tarafından kazanılmasının üzerinden iki ay bile geçmeden su kullanım bedeline yüzde 25, sayaç okuma bedeline ise yüzde 150 zam yapıldı. Belirlenen zamlı tarifeye de her ay TEFE-TÜFE oranında zam yapılması kararlaştırıldı.

Zam kararının ardından Av. Buğra Genç ve Av. Arzu Sabuncu, belediyenin zam kararının geri alınması için İdare Mahkemesine dava açmış, tüm Samsunluları ise davaya müdahil olmaya çağırmıştı. Samsun Barosu ise iki avukat hakkında soruşturma başlatmıştı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, su fiyatlarına yapılan zammı manşetine taşıyan Haber Gazetesi’ne yaptığı aboneliği de iptal etti.

Zammın yapılmasının hemen ardından SASKİ önünde eylem Samsun Halkevi, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de zam kararını protesto etmişti. Protesto eden Halkevcilerin konuşması sırasında AKP’li Meclis Üyeleri, konuşma yapanlara saldırdı

İlgili haberler:

Eylemden fotoğraflar

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur