6284’ün Naci İnci’ye uygulanmasını kırmızı boya atarak protesto eden öğrencilerden Çağlayan Adliyesi önünde açıklama

Boğaziçi Üniversitesi'nde 12 Kasım'da kayyumluk dedikleri rektörlük önünde açıklama yaparak rektörlüğe kırmızı boya atan öğrenciler 13 Kasım'da ev baskınıyla gözaltına alınmış, 14 Kasım günü adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı ile serbest bırakılmıştı. Protesto sonrasında evi basılan ancak evde bulunamayan Ayşe Beliz İnce, ifade vermek üzere emniyete çağrılmıştı. Ayşe Beliz İnce, ifade vermeden önce Sosyalist Kadın Hareketi ve Kadın Meclisleri ile birlikte Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı

6284’ün Naci İnci’ye uygulanmasını kırmızı boya atarak protesto eden öğrencilerden Çağlayan Adliyesi önünde açıklama

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Naci İnci, kadınların kullanamadığı 6284 sayılı kanundan yararlanarak 13 öğrenciye karşı tedbir kararı aldırdı. Bunun üzerine öğrenciler 12 Kasım’da kayyumluk dedikleri rektörlük önünde açıklama yaparak rektörlüğe kırmızı boya atan öğrenciler 13 Kasım’da ev baskınıyla gözaltına alınmış, 14 Kasım günü adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı ile serbest bırakılmıştı.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDE KAYYUMLUĞA KIRMIZI BOYA ATTIĞI GEREKÇESİYLE GÖZALTINA ALINAN ÜÇ ÖĞRENCİ ADLİ KONTROL İLE SERBEST

Protesto sonrasında evi basılan ancak evde bulunamayan Ayşe Beliz İnce, ifade vermek üzere emniyete çağrılmıştı. Ayşe Beliz İnce, ifade vermeden önce Sosyalist Kadın Hareketi ve Kadın Meclisleri ile birlikte bugün (15 Kasım) Çağlayan Adliyesi’nde saat 15.00’te adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamayı Damla Gümüş okudu.

Gümüş, “26 Ekim tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyum rektörü Naci İnci, 6284 yasadan yararlandığını iddia ederek 13 öğrenciye karşı tedbir kararı aldırdı. Bu kararı alan mahkemeye ilk olarak 6284’ün şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin korumasının amaçlandığını söylemek isteriz. Her ay onlarca kadın korunmadığı için öldürülürken, kadınlar artık 6284’ten türlü zorluklarla yararlanamıyorken, uzaklaştırma kararları şiddet faili erkeklere verilmiyorken, korunmak isteyen kadınlara güçlükler çıkarılıyorken şimdi de Naci inci ve ona benzer kimi erkeklerin yasayı esneterek 6284’ten kararlar çıkardığını görüyoruz. Bizler 6284 Naciler için değil, kadınlar için uygulansın demeye devam edeceğiz” dedi. Açıklamanın devamında şunlar söylendi:

6284’ün kadınlar için değil kayyum Naci için uygulanmasını kabul etmeyen; kırmızı boyalarıyla katledilen kadınların kanı elinizde diye haykıran kadın öğrenciler yargılanıyor. Öğrencilere, kadın katillerine verilmeyen cezalar verilmeye çalışılıyor.

Sokak sokak, kampüs kampüs 6284’ten de İstanbul Sözleşmesi’nden de vazgeçmediğimizi haykırmaya devam edeceğiz. 6284 kadınların yaşaması için hayatidir, kadınlar için etkin uygulanmalıdır. Kazanılmış haklarımızı kendi çıkarlarınıza göre kullanmanızı kabul etmiyoruz. 6284’ü kullanarak, 6284’ü savunan kadınları yargılamanızı kabul etmiyoruz!

Bizler kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz; birlikteliğimizle, yan yanalığımızla, gücümüzle eşit ve özgür bir yaşamı kuracağız!

Açıklamanın ardından “Yaşasın kadın dayanışması” sloganı atılarak eylem sonlandırıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur