10 Ekim davası avukatlarından 24 Kasım’daki duruşma için çağrı: “Adalet istiyoruz”

“Biz hukukçular olarak, tüm kamu görevlilerini ve yargı makamlarını görevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz. Bu anlamda tüm katliam davalarında delillerin toplanmasını, gerçeklerin ve katliamlardan sorumlu herkesin bir an önce ortaya çıkarılması için tüm soruşturma ve kovuşturmaların uluslararası standartlar ve ceza ilkeleri gözetilerek yapılmasını ve 6 yıldır hiçbiri yakalanmayan firari sanıkların bir an önce yakalanması için gerekli çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz”   

10 Ekim davası avukatlarından 24 Kasım’daki duruşma için çağrı: “Adalet istiyoruz”

10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu, 24 Kasım Çarşamba günü, saat 10.00’da görülecek olan 13. duruşması öncesinde kamuoyuna çağrı yaptı.

Katliamın üzerinden 6 yıldan uzun bir süre geçtiğini, 6 yıldır aileler ve yaralıların katliama ilişkin adalet talebini dile getirmeye devam ettiğini belirten 10 Ekim davası avukatları, “Biz hukukçular da katliamın ilk anından itibaren tüm sorumluların cezalandırılması ve gerçek anlamda adaletin sağlanması için mücadele ediyoruz” dedi.

10 Ekim davası avukatları, ilk kez bir insanlığa karşı suç yargılamasının yapıldığı bu davada yaşanan gelişmelerin, geçmiş katliam yargılamalarda çokça örneği görülen, “cezasızlık” politikasının devam ettirildiğini ve dosyaların bir şekilde kapatılmaya çalışıldığını gösterdiğini belirtti.

“Firari sanıkları bulmak zorundasınız”

“Gerçek failler yakalanmadan ve tüm failler yargılanmadan katliam dosyalarını kapatamazsınız” denilen açıklamada, altı yıldır katliam faili 16 sanığın firari durumda olduğu ve buna karşılık yetkililerin firari sanıkların yakalanmasına yönelik bir gayretleri olmadığı belirtilerek şöyle denildi:

Örgütün lideri Bağdadi’nin eşini ve ailesini yakalamakla övünen, Suriye’de bile operasyon yaparak istediği kişileri istediği an yakalayabilen güvenlik güçleri, 6 yıldır tek bir firari sanığı yakalayamamıştır. Firari sanıkları bulmak zorundasınız.

“İnsanlığa karşı suç, tek başına işlenebilen bir suç değildir” 

Türkiye’de ilk defa katliam faillerinden IŞİD’li bir sanığın, insanlığa karşı suç işlemekten yargılandığını vurgulayan 10 Ekim davası avukatları, devamla şunları kaydetti:

Ancak ceza hukukunda insanlığa karşı suç olarak tanımlanan eylemler, örgütlü suçlardan olup “tek başına” işlenmesi mümkün değildir. Bu nedenle tek bir sanığın değil, tüm sanıkların insanlığa karşı suçtan yargılanması gerekir. Şu anda devam eden yargılamada, bir sanığın insanlığa karşı suç işlemekten yargılanması, buna karşılık aynı dosyadaki diğer sanıkların ve Suruç, Diyarbakır gibi diğer katliamları yapan faillerin bu suçlamayla yargılanmaması, taşıdığı çelişkinin yanı sıra ceza yargılaması ilkelerine de aykırıdır. 10 Ekim Ankara, Suruç, Diyarbakır, Gaziantep düğün ve daha nice katliamları yapan, Türkiye’yi kana bulayan tüm IŞİD’lileri insanlığa karşı suç işlemekten yargılamak zorundasınız.

Açıklamada ayrıca, 2015’te yaşananlar konusunda bilgi ve pay sahibi olanların “bir an önce” konuşmak zorunda olduğu vurgulandı.

“Görevlerinizi yerine getirin”

Biz hukukçular olarak, tüm kamu görevlilerini ve yargı makamlarını görevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz. Bu anlamda tüm katliam davalarında delillerin toplanmasını, gerçeklerin ve katliamlardan sorumlu herkesin bir an önce ortaya çıkarılması için tüm soruşturma ve kovuşturmaların uluslararası standartlar ve ceza ilkeleri gözetilerek yapılmasını ve 6 yıldır hiçbiri yakalanmayan firari sanıkların bir an önce yakalanması için gerekli çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz” diyen 10 Ekim davası avukatları, 24 Kasım Çarşamba günü, saat 10.00’da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek olan duruşmaya katılım çağrısı yaparak açıklamayı sonlandırdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur