Yıldız Koyu’nun imara açılması İyi Partililerin imzasıyla kabul edildi

Gökçeada'nın en güzel koylarından olan Yıldız Koyu'nu yapılaşmaya açacak imar planı, Gökçeada Belediye Meclisi’nde kabul edildi

Yıldız Koyu’nun imara açılması İyi Partililerin imzasıyla kabul edildi

Çanakkale Gökçeada’da bulunan arkeolojik sit bölgesi ve aynı zamanda Türkiye’nin ilk ve tek Sualtı Milli Parkı olan Yıldız Koyu imar tehdidi ile karşı karşıya.

Gökçeada’nın en güzel koylarından olan Yıldız Koyu’nu yapılaşmaya açacak imar planı, Gökçeada Belediye Meclisi’nde kabul edildi.

CHP grubu, alanda hiçbir yapılaşmayı doğru bulmadıklarını belirterek ret oyu kullansa da plan, belediye meclisinden dört İyi Parti meclis üyesinin kabul oyuyla geçti. Toplantıya katılan bir AKP üyesi ise oylamada çekimser kaldı.

Deniz florası ve faunası koruma altına alınmış olan koyda, pek çok canlı yumurtlama dönemini geçiriyor. Yapılaşmayla birlikte bu canlıların da en az doğa kadar zarar görecek.

Plan yeni değil

İlk olarak 2010 yılında alanın 25 binlik planı yapılıyor. 2012 yılında da 5 binlik plan yapılarak alan imara açılıyor. 2015 yılında şehrin tamamı ile birlikte bu alanın da 100 binlik planı hazırlanıyor.

Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın bu alanı “Şehir Gelişim Alanı” olarak belirlediğini söyleyen Gökçeada Belediyesi CHP Meclis üyesi ve İmar Komisyonu üyesi Ahmet Aydın, Sendika.Org’a yaptığı değerlendirmelerde, “Meclis olarak bizim önümüze gelen binlik plan. Aslında mevcut başkan binlik planları yaparken emsalleri düşürüyor ve yoğun yapılaşma olmaması için gerekli adımları atıyor” dedi.

“Sürecin peşini bırakmayacağız”

Kararın geri çekilmesinde kamuoyunun duyarlılığının önemli olduğunu vurgulayan Aydın, gerekirse hukuki süreç başlatacaklarını da ifade etti. Konun takipçisi olacaklarını söyleyen Aydın şunları kaydetti:

Alan arkeolojik sit bölgesi ve aynı zamanda Türkiye’nin ilk ve tek Sualtı Milli Parkı. Şu anda mecliste kabul edilen bu plan ile ilgili karar merci de tabiat varlıkları koruma kurulu ve bakanlık. Bu planları onaylayıp yürürlüğe koyacak olan bu kurul. Bu nedenle kamuoyu baskısı dernek ve kuruluşların müdahil olması çok önemli. Gerekirse durum hukuksal alana taşınacak. Bu yönde bizim görüşme ve bilgilendirmelerimiz devam ediyor. Sürecin peşini de bırakmayacağız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur