Yeni sarı sendika, BEDAŞ işçilerini satın almaya çalışıyor: “Önce düşük ücrete mahkum ettiler, şimdi rüşvet veriyorlar”

Cengiz Holding'e bağlı BEDAŞ'ta sarı sendika TES-İŞ'in işçileri sefalet ücretine mahkum eden toplu sözleşmeyi imzalamasının ardından enerji işçileri TES-İŞ'ten istifa edip DİSK/Enerji-Sen'e geçmeye başlamıştı. İşverenin yeni gözde sarı sendikası olan Hak-İş'e bağlı Enerji İş ise Sendikalar Kanunu'na aykırı olmasına rağmen işçilere para dağıtarak sendikaya üye yapmaya çalışıyor. İşçiler ise "Önce bizi düşük ücrete mahkum ettiler, şimdi de rüşvetle sendikaya üye yapıyorlar" diyerek duruma tepki gösteriyor

Yeni sarı sendika, BEDAŞ işçilerini satın almaya çalışıyor: “Önce düşük ücrete mahkum ettiler, şimdi rüşvet veriyorlar”

Cengiz Holding’e bağlı BEDA Enerji ile Türk İş’e bağlı sarı sendika TES İŞ ortaklığında sefalet ücretine mahkum bırakılan BEDAŞ işçilerinin önemli bir bölümü, DİSK/Enerji-Sen’e geçmişti. İşçilerin TES-İŞ’e olan tepkilerinin ardından BEDAŞ’ın yeni gözdesi Hak-İş’e bağlı Eneri İş oldu. Sefalet ücretine mahkum edilen BEDAŞ işçileri, yeni sarı sendika Enerji İş tarafından kaynağı belirsiz olan ve hukuksuz şekilde dağıtılan paralarla sendikaya üye yapılmaya çalışılıyor.

“İstedikleri yere şikâyet edebilirler”

Enerji İş, BEDAŞ işçilerine, sendikaya üye olmaları durumunda Ocak ayına kadar aylık 700 TL ödeneceğini, Ocak ayından sonra ise “sendikanın durumuna bağlı olarak” 200 TL verileceğini vaadetti. Sendikalar Kanunu’nda sendikaların kendi gelirlerini üyelerine grev, lokavt veya eğitim faaliyetleri dışında dağıtmalarının yasak olduğu açıkça belirtilmesine rağmen Karar’a konuşan Enerji İş Genel Başkanı Mahmud Altunsoy, yapılanın kanuna aykırı olmadığını iddia ederek “İstedikleri yere şikâyet edebilirler” dedi. Altunsoy’un ifadeleri şöyle:

Böyle bir sıkıntı yok. Olsaydı, biz yıllarca yapıyoruz bunu. Yeter ki beni mahkemeye zor durumda olan işçilere sosyal yardımda bulunduğum için çağırsınlar. Hukuki bir engel yok. Engel varsa da burası muz cumhuriyeti değil, istedikleri yere şikâyet edebilirler. İşçiye destek olana dava açacaklarsa ben göğsümü gere gere mahkemeye çıkarım. Böyle hukuki bir engel yok yani.

Paranın kaynağı belirsiz

Enerji İş, ülke barajının altında olduğu için toplu sözleşme yetkisi yok. Toplu sözleşme yapamadığı için aidat geliri de olmayan sendikanın vaat ettiği “desteğin” 3 aylık toplam bedeli 4 milyon 200 bin TL. Ocak ayından sonra vaat edilen 200 TL de yatırılmaya devam ederse fazladan 4 milyon 800 bin TL daha ödeme yapacak. Altunsoy, kaynağın önceki toplu sözleşmelerden elde edilen gelirle ödemelerin yapıldığını söyledi.

Mayıs’taki rüşvetler: İkramlar, kahve fincanları ve aylık 100 TL

BEDAŞ işçilerine ulaşarak Enerji İş’in kendileriyle olan diyaloglarını ve süreci sorduk. Sendika.Org’a konuşan BEDAŞ işçileri, yapılan toplu sözleşmeden sonra TES-İŞ’e olan öfkenin başlamasıyla Enerji İş’in de rüşvet tekliflerine başladığını söyledi. Enerji İş’in kendilerine çeşitli ikramlar , kahve fincanları ve aylık 100 TL teklif ettiğini söyleyen BEDAŞ işçileri, kendi iletişim bilgilerinin de işverenden hukuksuz şekilde alındığını ifade ediyor.

İşçilerin DİSK/Enerji-Sen’e geçmeye başlamasının ardından Enerji İş, BEDAŞ’ta herhangi bir örgütlenme faaliyeti olmamasına rağmen işverenle görüştüklerini duyurdu. Görüşmenin ardından ücretlerde düzeltme olacağını duyuran Enerji İş, sonrasında da bahsi geçen 700 TL’lik teklifi sunuyor.

“İşçiler, maddi sıkıntılarından dolayı kabul etmek zorunda kalıyor”

Sendika.Org’a konuşan bir diğer BEDAŞ işçisi ise toplu sözleşmede düşük bir ücrete mahkum edildiklerini hatırlatarak “İşçiler mecburiyetten bu sendikayı tercih ediyor. Herkesin maddi sıkıntısı var. Önce bizi düşük ücrete mahkum ettiler, şimdi de rüşvetle sendikaya üye yapıyorlar” dedi. BEDAŞ işçisi, Enerji İş hakkında yaptığı yasadışı faaliyeti nedeniyle CİMER’e şikayette bulunduğunu ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur