Üniversitelilere yönelik faşist saldırı Beyazıt’ta protesto edildi: “Devrimci ve mücadeleci geleneğimizle üniversitelerdeyiz”

İstanbul Üniversitesi'nde 10 Ekim anmasına yönelik ırkçı-faşist saldırının ardından üniversiteliler Beyazıt Meydanı'nda yaptıkları açıklamada "Rengimizle, dilimizle, Kürt kimliğimizle üniversitelerdeyiz" dedi

Üniversitelilere yönelik faşist saldırı Beyazıt’ta protesto edildi: “Devrimci ve mücadeleci geleneğimizle üniversitelerdeyiz”

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, 8 Ekim’da Beyazıt Ana Kapı önünde yapmak istedikleri 10 Ekim Ankara Katliamı anmasına yönelik saldırıya karşı bugün (14 Ekim) Beyazıt Meydanı’nda bir araya geldi.

Üniversiteliler, 10 Ekim anmasında 100 kişilik bir grubun saldırısına uğradıklarını ve bir arkadaşlarının burnunun kırıldığını söyledi. Bazı Kürt öğrencilerin ise aynı kişilerce 11 Ekim’de gün boyunca takip edildiğini belirten öğrenciler, arkadaşlarının kütüphaneden çıkışlarının saatlerce engellendiğini ekledi.

Hukuk Fakültesi Dekanı Ömer Ekmekçi’nin olaya ilişkin “Bu benim meselem değil” dediğini aktaran öğrenciler, bu saldıların ırkçı saldırılar olduğunu belirtti.

İstanbul Üniversitesi Dayanışması’ndan öğrencilerin okuduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Günlerdir yaşanılan sistematik ırkçı faşist saldırıların devlet, polis, ÖGB, ve okul yönetimi destekleriyle gerçekleştiğini biliyoruz. Nitekim iktidar maşası küçük ortak Devlet Bahçeli’nin “elindeki kılıcı sallayarak”, ülkücü faşist çeteleri kastederek “elinizden zülfikarı eksik etmeyin!” demesiyle birlikte faşist çeteler sosyal medyadan devrimcileri hedef göstermeye ve Kürt Kimliği üzerinden tehdit ve tacizlere başlamıştır.

Bu saldırılar geçtiğimiz aylarda katledilen HDP’li Deniz Poyraz’ın ve Konya’da gerçekleştirilen Kürt bir aileye dönük katliamdan bağımsız olmadığını biliyoruz.

Bu saldırılar gençliğin mücadeleci kimliğinedir! Bu saldırılar bizim Kürt kimliğimizedir! Bu saldırılar bizim dilimize ve beyazıt geleneğinedir!
Ne bizim demokrasi ve özgürlük mücadele tarihimiz ne de İstanbul Üniversitesi’nin mücadele tarihi bu saldırılara yenik düşmedi ve düşmeyecektir.

Dün buradaydık, bugün buradayız ve hep burada olacağız! Rengimizle, dilimizle, Kürt kimliğimizle, devrimci ve mücadeleci geleneğimizle faşist saldırılarınıza karşı üniversitelerde ve Beyazıt Meydanındayız!

Bütün sıra arkadaşlarımızı, demokratik kitle örgütlerini ve halkımızı bu faşist saldırılara karşı mücadeleye çağırıyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur