Üniversiteliler 10 Ekim için Beyazıt’ta: “Katillerden hesabı gençlik soracak”

16 gençlik örgütünün çağrısıyla İstanbul Üniversitesi'nin Fatih'te bulunan Beyazıt Ana Kapısı önünde bir araya gelen üniversiteliler, 10 Ekim Ankara Katliamı'nda yaşamını yitirenleri andı. Yaşamını yitirenleri tek tek sayan üniversiteliler, yaptıkları açıklamada katliamın unutulmayacağını ifade ederken bugün yaşanan ırkçılıktan yoksulluğa kadar egemenlerin politikalarından kaynaklanan her şeyin ancak örgütlü mücadele ile aşılabileceğini vurguladı

Üniversiteliler 10 Ekim için Beyazıt’ta: “Katillerden hesabı gençlik soracak”

16 gençlik örgütünün çağrısıyla İstanbul Üniversitesi’nin Fatih’te bulunan Beyazıt Ana Kapısı önünde bir araya gelen üniversiteliler, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. Katliamını yaşamını yitirenlerin isimlerini sayan üniversiteliler, “Yaşıyor” dedi.

Sloganların ardından üniversiteliler basın açıklaması okudu. Üniversitelilerden Şeyma Çopur’un okuduğu açıklamada diğer katliamlar gibi 10 Ekim katliamının da unutulmayacağı ifade edilirken katliamda IŞİD kadar devletin de sorumlu olduğu vurgulandı. Açıklamanın devamında ise bugün yaşanan yoksulluktan, mültecilerin ve Kürtlerin yaşadığı ırkçılığa kadar her şeyin egemenlerin politikalarından kaynaklandığı ifade edilirken bu ablukanın ancak örgütlü mücadele ile kırılacağı vurgulandı. Açıklamanın son kısmı şöyle:

Bugün yaşadığımız dünya egemenlerin eseri. Başımızı sokacak bir yer bulamıyorsak, eğitim hakkımız gasp ediliyorsa, cebimizdeki üç kuruşla bir ayı geçirmenin derdine düşüyorsak onların varlıklarına varlık katılsın diyedir. Dünyanın bir yerinde savaş varsa ve bu savaşı meşru kılmak için ırkçılığı körüklüyorlarsa, Konya’da bir Kürt aile katlediliyorsa bu onların eseridir. Tüm bunları değiştirmek ise bizim ellerimizde. Bizleri katleden egemenler; bombayla, nefret ve kinle, terör eylemleriyle halklara düşmanlığını sürdürürken özgürlük için mücadele ederek, onların iktidarına karşı koyarak kazanacağız. Savaşların, saldırıların, neden oldukları salgınların, yağma ve rantlarının alaşağı olması ancak bizim mücadelemizle mümkün olacak. Bu eli kanlı egemenlere karşı barış içinde kardeşçe, insanca bir yaşamı kurmanın tek yolu örgütlülüğümüzü yükseltmekten geçiyor.

Bulunduğumuz her alanda mücadeleyi büyütmeliyiz, bugün 10 Ekim’in hesabını sormak, çalınan yaşamlarımızın hesabını sormaktır. Herkesi 10 Ekim’in hesabını sormak için sokaklara çağırıyoruz.

 

Açıklamanın ardından eylem sona erdi.

Üniversitelilere faşist saldırı

Eylemin sona ermesinden bir saat sonra İletişim Fakültesi önünde faşistler, üniversitelilere saldırdı. Saldırının ardından bazı üniversiteliler yaralandı.


Eylemden fotoğraflar:


Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur