TÜGVA iddiaları: TÜGVA Başkanı “Sistemimizden alınmış”, eski TÜGVA yöneticisi “Buzdağının yüzde 1’i” dedi

Yayımlandığı andan itibaren gündeme oturan TÜGVA belgelerinin doğru olma ihtimali tartışılırken bugün iki önemli canlı yayın yapıldı. TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu, Cüneyt Özdemir'in yayınına konuk olurken eski TÜGVA yöneticisi Tamer Özsoy, Tele 1'in canı yayınına katıldı. TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu, belgelerin sistemlerinden sızdırıldığını ifade ederken eski TÜGVA yöneticisi Tamer Özsoy, belgelerin doğru olduğunu ifade ederek "Ortaya çıkanlar, buzdağının yüzde 1'i" dedi

TÜGVA iddiaları: TÜGVA Başkanı “Sistemimizden alınmış”, eski TÜGVA yöneticisi “Buzdağının yüzde 1’i” dedi

Gazeteci Metin Cihan, Türkiye Gençlik Vakfı’nda (TÜGVA) bir dönem görev yaptığını ifade eden bir kişi tarafından kendisine ulaştırılan ve TÜGVA’nın bürokraside, yargıda, emniyette ve orduda kadrolaşmada önemli bir rolünün olduğuna dair iddiaları oluşturan belgeleri yayımladı. Yayımlandığı andan itibaren gündeme oturan belgelerin doğru olma ihtimali tartışılırken bugün iki önemli canlı yayın yapıldı.

TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu, Cüneyt Özdemir’in yayınına konuk olurken Eski TÜGVA yöneticisi Tamer Özsoy, Tele 1’in canı yayınına katıldı.

“Doğru bilgiler de var”

Cüneyt Özdemir’in yayınına katılan Eminoğlu, yayımlanan belgelerin kendi ERP sistemlerinden sızdırıldığını ifade ederken “Doğru bilgiler de var. Neden? Çünkü ERP sistemimizden alınmış bilgiler” ifadelerini kullandı. Eminoğlu’nun konuşmasında öne çıkan yerler şöyle:

Bizim bir ERP sistemimiz var. Şirketlerin ve vakıfların kullandığı kurumsal kaynak yönetimi sistemi. Bütün verilerimiz orada zaten. Bir şekilde bu verilere ulaşılmış. Bu veriler içerisinden bazı veriler çıkarılmış ve bir evrak oluşturulmuş. Bunla ilgili hukuki süreci başlatıyoruz.

2015-2016-2017 döneminden bu veriler. O dönemde FETÖ tarafından sızdırılmış bir kişinin yaptığı bir çalışma. Bu veriler ERP sisteminde vardı. Bunlar alınmış ve sahte belgeler oluşturulmuş. O dönemde bu kişi FETÖ’den alınıp tutuklandı.

Cüneyt Özdemir’in “Manipüle edildiği, üzerinde oynandığı anlaşılıyor ama doğru mu burada yazanlar” sorusu üzerine Eminoğlu, şöyle devam etti:

Doğru olan yerler var. Kamu yararına bir vakıf olduğumuz için Milli Emlak’a başvuru yapmışızdır. Vakfılar Müdürlüğünün veya Milli Emlağın kararlarıyla tahsis edilmiş olabilir. Doğrudur. Belediyeden de yer almış olabiliriz. Bu da kanun çerçevesinde.

Metin Bey’in ifşa ettiği çalışmaların bizim çalışmalarımız olduğu iddia ediliyor. Manipüle edilenler var, kendisinin evrakta düzenlediği yerler var, doğru bilgiler de var. Neden? Çünkü ERP sistemimizden alınmış bilgiler. Ama yöntem olarak baktığınız zaman gasp edilmiş, sisteme girmiş, kendi yedeklemesini yapmış, yıllar sonra bunları ifşa eden bir zihniyetten bahsediyoruz.

“Ortaya çıkanlar, buzdağının yüzde 1’i”

Tele 1 canlı yayınına ise 1,5 sene TÜGVA’da yöneticilik yapan Gelecek Partisi Van/İpekyolu Kurucu İlçe Başkanı Tamer Özsoy katıldı. Özsoy, TÜGVA iddialarının ortaya atılmasının ardından Twitter hesabından şöyle bir paylaşımda bulundu:

Özsoy, 2018-2019 yılları arasında yöneticilik yaptığını ifade ederken

Çok şey gördüm. Onlardan korkmuyoruz. FETÖ’den çok çektik. Korku iklimi yaşanmasını istemiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin savcılarına sesleniyorum, ilk başta beni sonra tüm sorumluları yargılayın.

TÜGVA’da bir sistem vardı. Bu sisteme üyeler kaydediliyordu. Bu sistem üzerinden nüfus sistemine ulaşılabiliyor muydu bilmiyorum. Ama zaten gerek de yok. Bugün TÜGVA’nın devletin bütün kurumlarına çok rahat ulaşabildiğini hepimiz biliyoruz. Bugün TÜGVA istediği kişinin bilgilerine istediği zaman ulaşabiliyor zaten. Bir kayıt tutuluyor.

Yöenticiliğim döneminde bir kaymakama ya da belediye başkanına çok rahat ulaşılabildiğine tanık oldum.

Bu bilgileri doğruluyorum. Ortaya çıkanlar, buzdağının yüzde 1’i. Bence TÜGVA’ya tahsis edilen binaların neden tahsis edildiğinin araştırılması lazım. Buna kimler vesile oldu. Bunların araştırılması lazım.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur