TÜGVA iddiaları: Gazeteci Metin Cihan “Paralel devlet yapılanması” dedi, konu Meclis’e taşındı

Gazeteci Metin Cihan, Türkiye Gençlik Vakfı'nda (TÜGVA) bir dönem görev yaptığını ifade eden bir kişi tarafından kendisine ulaştırılan ve TÜGVA'nın bürokraside, yargıda, emniyette ve orduda kadrolaşmada önemli bir rolünün olduğuna dair iddiaları oluşturan belgeleri yayımladı. Belgelerde torpil iddialarının yanı sıra KHK'ler ile Fethullahçıların elinden alınan yurt binalarının yandaş vakıf ve derneklere peşkeş çekildiğine ve çeşitli valilik ve belediyelerden vakfa para aktarıldığına dair iddialar da var. TÜGVA, iddiaları yalanlarken konu Meclis gündemine de taşındı

TÜGVA iddiaları: Gazeteci Metin Cihan “Paralel devlet yapılanması” dedi, konu Meclis’e taşındı

Gazeteci Metin Cihan, Türkiye Gençlik Vakfı’nda (TÜGVA) bir dönem görev yaptığını ifade eden bir kişi tarafından kendisine ulaştırılan ve TÜGVA’nın bürokraside, yargıda, emniyette ve orduda kadrolaşmada önemli bir rolünün olduğuna dair iddiaları oluşturan belgeleri yayımladı.

E-posta yoluyla kendisine ulaştırılan belgeleri Twitter hesabından paylaşan Cihan, “TÜGVA belgelerini gazete haberi yapsaydım ‘Paralel devlet yapılanması’ başlığı atardım” dedi. Cihan’ın paylaşımında bir dönem TÜGVA’da yer aldığını, sonrasında bu “torpilin” gündeme gelmesiyle vakıftan ayrıldığını iddia eden bir kişinin attığı e-postanın ekran görüntüsü mevcut.

Belgelerde Kaymakamlık gibi yüksek bürokrasi kurumlarına, yargı kurumlarına, orduya ve emniyete yapılacak atamalar için hazırlanmış isim listeleri mevcut. Her ismin yanında ise vakıfta çeşitli pozisyonlarda yer alan kişilerin referansları yazıyor. Metin Cihan, kendisine belgeleri ulaştıran kişinin bu listeler ile atamaların büyük oranda örtüştüğünü ifade ettiğini aktarıyor.

Yurtlara “çökme” iddiası

Belgelerde yalnızca torpil iddiaları yok. KHK’ler ile Fethullahçıların elinden alınmış yurtların Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), Ensar Vakfı, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği (ÖNDER), İlim Yama Cemiyeti (İYC) ve İnsan ve Medeniyet Hareketi (İMH) gibi yandaş vakıf ve dernekler arasında paylaştıklarına dair iddialar da mevcut. Cihan paylaşımında “Yapılanma tügva’dan ibaret değil. Örneğin yurtlara çökmek için 7 oluşum toplantı yapıyor. Liste hazırlanıyor, talepler iletiliyor, sonra aralarında paylaşım yapılıyor. İlk listede 821, ikincide 285 bina var. Yani öğrenciler yurt bulamazken meğer mevcut binalar bunlara dağıtılmış” ifadelerini kullandı.

Kamu kurumlarından “mali destek” iddiası

Cihan, paylaşımının devamında çeşitli valilikle ve belediyelerden TÜGVA’ya para aktarıldığını da “Vergiler de TÜGVA’ya gidiyor. Belediyeler ve valilikler eliyle kamu kaynakları bu yapılanmaya aktarılıyor. “Mali destek raporu” başlıklı dosyada bunu çok net görebiliyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

TÜGVA’dan yalanlama

İddiaların ardından TÜGVA, Twitter hesabından yayımladığı video ile iddiaları yalanladı. Videoda, yayımlanan belgelerin kurmaca olduğu iddia edilirken “Belgeler varsa yargıya başvurun” denildi.

Cihan: “Belgeleri sızdıran kişi, elindeki tüm belgeleri göndereceğini söyledi”

Metin Cihan, Twitter hesabından yaptığı bir başka paylaşımda kendisine belgeleri sızdıran kişinin elindeki tüm belgeleri göndermeye karar verdiğini söylediğini ifade ederek “İkinci paralel devlet yapılanması deşifre oluyor” dedi.

Konu Meclis’e taşındı

İddiaların ardından CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, iddialara ilişkin “Metin Cihan’ın paylaştığı belgelerde onlarca kişinin çalıştıkları kurumları, mülakata girecekleri yer ve tarih, yerleşmek istedikleri kurumlar ile referans yani torpillerinin yazılı olduğu görülmektedir. Referans kişilerin telefon numaraları da belgede yer almaktadır” diyerek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Antmen’in soru önergesindeki sorular şöyle:

  • TÜGVA, yani Türkiye Gençlik Vakfı yeni paralel devlet midir? FETÖ’den boşalan kadrolara TÜGVA mı yerleşmektedir?
  • 15 Temmuz hain darbe girişimi ve 250 şehidimiz gerçeği varken neden halen paralel bir yapı kurulmak için uğraşılmaktadır? Yarın yine bu hata ve suçlar yüzünden bir darbe girişimi olsa ve şehitler verilse bunun hesabını kim verecektir?
  • Milyonlarca genç devlet memuru olmak için sınavlara girerken, mülakatlarda beklerken TÜGVA’nın torpille kamu kadrolarına yerleştirme yapmasını ahlaki ve hukuki buluyor musunuz?
  • Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle; TÜGVA torpiliyle kamuya yerleşmiş kişi sayısı kaçtır? Bunlar hangi kurumlara girmiştir? Bu kişilerin isimleri nedir? Bu kişilerin kamu ile ilişikleri kesilecek midir?
  • TÜGVA’ya yapılan başvurular nereye gönderilmektedir? Cumhurbaşkanlığı sarayına mı gitmektedir? Burada kim ya da kimler bu listeleri değerlendirmektedir?
  • TÜGVA’da yaşandığı iddia edilen taciz olayı ile ilgili harekete geçilecek midir yoksa taciz konusu da diğer kanunsuz işe yerleştirmeler gibi örtbas mı edilecektir?

Antmen’in yanı sıra CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç da Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada iddialara değindi. Özkoç, TÜGVA’dan kişilerin isimlerinin listeler halinde ortaya çıkmasından utanç duyduğunu ifade ederken “Bunlar FETÖ’den ders almadılar. Yeni FETÖ tipi yapılanmalara devlette yer açıyorlar” dedi.

TİP İstanbul Milletvekili Erkan Baş ise Meclis’te yaptığı açıklamada Cihan’ın yayımladığı belgeleri gündeme aldı. Cihan’ın gazetecilik ilkelerine uygun olarak hareket ettiğini ifade eden Baş, TÜGVA yöneticilerinin ve yandaş basının saldırgan açıklamalarının iddiaların gerçek olma ihtimalini artırdığını söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur