Tarsus’ta paketleme işçisi kadınların uyuşturucu kullanımına ve seks işçiliğine zorlanmasına karşı eylem: “Güvenceli iş, şiddetsiz yaşamak istiyoruz”

Tarsus'ta meyve ve sebze paketleme depolarında çalışan kadınların ve çocukların çeteler tarafından uyuşturucu madde kullanımına ve seks işçiliğine zorlandığı açığa çıkmıştı. Bugün (30 Ekim) Mersin Kadın Platformu ve Tarsus Kadın Platformu, yaşananlara tepki göstermek için basın açıklaması yaptı

Tarsus’ta paketleme işçisi kadınların uyuşturucu kullanımına ve seks işçiliğine zorlanmasına karşı eylem: “Güvenceli iş, şiddetsiz yaşamak istiyoruz”

Tarsus’ta meyve ve sebze paketleme depolarında çalışan kadınların ve çocukların çeteler tarafından uyuşturucu madde kullanımına ve seks işçiliğine zorlandığı açığa çıkmıştı. Depoda çalışan bir kadının geçtiğimiz haftalarda Mimoza Derneği’ne başvurması ve olayın kamuoyuna yansımasının ardından farklı vakalar da duyulmaya başlandı.

“İstanbul Sözleşmesi’nin feshi, şiddeti cesaretlendiriyor”

Bugün (30 Ekim) Mersin Kadın Platformu ve Tarsus Kadın Platformu, Tarsus’ta Yarenlik Alan’daki Saat Kulesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Basın metnini platformlar adına Çiğdem Göksoy okudu. Açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nin fesheldilmesinin kadına yönelik şiddeti cesaretlendirdiğine dikkat çekilirken yaşanan olay aktarıldı.

Kadınları ve çocukları hedef alan suç çetesinin durdurulması ve gerekli işlemlerin başlatılmaı için çağrıda bulunan kadınlar, sürecin de takipçisi olacaklarını ifade ettiler.

Açıklama metni şöyle:

Erkek egemen tecavüz kültürünün temsilcileri ellerinizi kız kardeşlerimizin bedeninden ve yaşamından çekin!

Kadınların yaşama hakkı ve güvenli bir yaşam için güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nin hükümet tarafından tek taraflı olarak fesih edilmesi kadına yönelik her türlü şiddeti meşrulaştıran erk zihniyetini cesaretlendirmeye devam ediyor. Bu zihniyet kadınları yoksullukla yüz yüze bırakıp zor koşullarda her türlü sömürüye açık hale getirmiştir. Yoksulluğun kaderi kadınlara yüklendiği yetmiyormuş gibi güvencesiz ve yetersiz iş imkanlarının yoğun olduğu tarım sektöründe kadınlar her türlü şiddet ve istismara maruz bırakılmışlardır. Bunun somut örneği de bugün Tarsus’ta yaşanmaktadır.

Tarsus’ta meyve sebze paketleme depolarında çalışan kadınlar, çocuklar, uyuşturucu tacirleri ve çeteler tarafından hap, uyuşturucu maddeler verilerek, tecavüz edilerek fuhuşa zorlanıyor.

Kadın kurumuna başvurusundan sonra açığa çıkan T.’nin uyuşturucu verilerek tehditle para karşılığında cinsel ilişkiye zorlanması ve halen soruşturma devam ederken dava bile açılmadan yeni bir olayla tekrardan Tarsus tarım sektörünün depolama alanında çalışan 15 yaşında bir çocuğa, çalıştığı iş yerinde hap verilerek kaçırılmış, sonrasında tecavüz edilerek yol kenarına atılmış. Bu çocuğun yaşadıklarının ilk olmadığını biliyoruz ama son olmasını istiyoruz. Daha öncesinde de benzer pek çok durum yaşanmış ancak kadınlar yaşadıklarını dile getirmekte korktuklarını beyan etmişlerdir.

Çünkü; uyuşturucu ve tecavüz çetesi çektikleri videolarla tehdit ederek kadınları ve genç erkekleri fuhuşa ve uyuşturucu ticaretine zorlamakta.

Tarsus’ta neler oluyor diye soruyoruz?

İş güvenceli ve güvenli bir ortamda çalışmak her yurttaşın hakkı iken kadınlar ve çocukların iş ortamında yaşadıkları bu durum kabul edilemez. Kadınları ve çocukları hedef alan suç çetesinin durdurulması için adli makamları ve hükümeti görevini yapmaya çağırıyoruz. Bizler de bu durumun takipçisi olacağımızı, susmayacağımızı ve fuhuşa zorlanmaya, uyuşturucu çetelerine, tecavüze geçit vermeyeceğimizi ilan ediyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur