Taliban heyeti Çavuşoğlu’nun davetiyle Ankara’daydı: “Türkiye olarak kardeşçe düşüncelerimizi paylaştık”

Afganistan'da Taliban'ın yönetimi ele geçirmesi ve geçici hükümeti ilan etmesinin ardından ilk ziyaret ettiği NATO üyesi ülke Türkiye oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun davetiyle gerçekleşen ziyaretin ardından Çavuşoğlu açıklamalarda bulundu. Afganistan'daki güncel durumun kendileriyle paylaşıldığını ifade eden Çavuşoğlu, "Türkiye olarak kardeşçe düşüncelerimizi paylaştık" dedi. Taliban heyetinin Kızılay, AFAD ve Diyanet'le de görüşecek

Taliban heyeti Çavuşoğlu’nun davetiyle Ankara’daydı: “Türkiye olarak kardeşçe düşüncelerimizi paylaştık”

Fotoğraf: AA

Afganistan’da Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi ve geçici hükümeti ilan etmesinin ardından ilk ziyaret ettiği NATO üyesi ülke Türkiye oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetiyle Ankara’ya gelen Taliban’ın Dışişleri Bakan Vekili Muttaki başkanlığındaki heyet, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nda ağırlandı. Çavuşoğlu, Taliban’ın talebi üzerine kendilerini davet ettiklerini ifade etti.

Çavuşoğlu, görüşme sonrasında Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulundu. “Türkiye olarak kardeşçe düşüncelerimizi paylaştık” diyen Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada Taliban heyetinin Kızılay, AFAD ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile görüşeceğini söyledi.

Çavuşoğlu’nun yaptığı açıklamanın satır başları şöyle:

“Türkiye olarak kardeşçe düşüncelerimizi paylaştık”

Bu görüşmede Afganistan’daki son durum hakkında kendilerinden bilgi aldık. Bu bilgileri aldıktan sonra Türkiye olarak kardeşçe düşüncelerimizi paylaştık.

Bugüne kadar uluslarası topluma şu andaki Taliban yönetimiyle angajmana girmenin önemini anlatıyorduk. Şu anda uluslararası toplum taraflı tarafsız herkes zaten bu pozisyonda. Bu angajman çerçevesinde özellikle acil ihtiyacı olan, insani yardımların ulaştırılması gerekiyor. Kızılay olarak biz zaten bu yardımları sahada ulaştırdık. En son 33 bin tonluk insani yardım paketini Pakistan’dan temin ederek Afganistan’a ulaştırdık. Şimdi kapsamlı yardım paketi üzerinde de çalışıyoruz.

“Afganistan ekonomisinin çökmemesi gerekiyor”

Aynı şekilde Afganistan ekonomisinin çökmemesi gerekiyor. Bu sebepten dolayı Afganistan’ın yurt dışındaki hesaplarını donduran ülkelerin de maaşların ödenmesi bakımından daha esnek davranması gerektiğini söylüyorduk. Bu konuda son gelişmeler hakkında kendilerinden bilgi aldık.

Diğer taraftan terörle mücadele önemli. Herhangi bir boşluk olursa terör örgütlerinin saldırılarını artıracağını görüyoruz. Özellikle DEAŞ’ın Afganistan’da güçlü olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan da başından beri şu andaki Taliban yönetimine tavsiyelerde bulunduk. Biz Batılılar gibi üst perdeden ders verir niteliğinde ön şartlar koşarak değil ama önemi anlatarak tavsiyelerde bulunduk. Her şeyden önce ülkenin birliği beraberliği için kapsayıcı olmaları gerektiğini bugün bir kez daha söyledik. İlk baştan beri söylüyoruz. Taliban dışındaki etnik ve dini gruplardan kişilerin de yönetime dahil edilmesinin önemini anlattık.

“Kızların eğitimi ve kadınların çalışabilmesi konusundaki tavsiyelerimizi paylaştık”

Kızların eğitimi ve kadınların iş hayatında çalışabilmesi konusundaki tavsiyelerimizi bugün bir kere daha paylaştık. Bunu Batılı ülkelerin bir ön şartı olarak görmeyin, diğer Müslüman ülkelerin de bir beklentisi olduğunu söyledik.

Havalanın işletilmesi için güvenlik konusundaki beklentilerimizi kendilerine anlattık. Onlar da insani yardımlar, yatırımlar, ekonomi ve TİKA’nın yardımlarının devam etmeleleri konusunda ricalarını ilettiler.

Kızılay, AFAD ve Diyanet’le de görüşecekler

Çavuşoğlu, Taliban heyetinin Kızılay, AFAD ve Diyanet’le de görüşeceğini söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur