Sudan’da darbe karşıtı protestolar: 7 kişi öldü, 140 kişi yaralandı

Sudan'da dün (25 Ekim) ordu darbe yaparak geçici hükümeti devirdi. Başbakan Abdullah Hamduk ve bakanların tutuklandığı ülkede halk, darbeyi protesto için sokağa çıktı. Dünden beri devam eden eylemlerde 7 kişi öldü, 140 kişi yaralandı

Sudan’da darbe karşıtı protestolar: 7 kişi öldü, 140 kişi yaralandı

Fotoğraf: AFP

Sudan’da dün (25 Ekim) ordu darbe yaparak geçici hükümeti devirdi. Ordu komutanı Orgeneral Abdül-Fettah el Burhan, ulusal televizyonda, El Beşir’in ülkeyi yönetmek üzere devrilmesinden kısa bir süre sonra oluşturulan ortak bir askeri ve sivil yapı olan geçici hükümeti dağıttığını duyurdu. el Burhan, yeni bir sivil yönetim kurulana kadar ordunun yönetimi sürdüreceğini ifade etti.

OHAL ilan edilen ülkede Başbakan Abdullah Hamduk ve geçici hükümetin bakanları tutuklandı.

Darbe karşıtı protestolar ve sivil itaatsizlik çağrıları

Başbakan Abdalla Hamdyk ve diğer üst düzey yetkililerin sabah erken saatlerde tutuklanmasının ardından binlerce kişi başkent Hartum ve komşu şehir Omdurman’da sokağa çıktı. Beşir’in görevden alınması için baskı yapan ve askeri-sivil konseyi müzakere eden ana muhalefet koalisyonu Özgürlük ve Değişim Güçleri Twitter’da, gösteriler ve sokakların kapatılması da dahil olmak üzere askeri yönetimi devirmek için sokaklarda barışçıl eylemler ve sivil itaatsizlik çağrısında bulunduğunu söyledi.

Askerlerin biber gazıyla saldırdığı eylemlerde eylemciler sokaklara barikat kurdu. Eylemlerin devam etmesinin ardından askerler eylemcilere ateş açmaya da başladı. Sağlık Bakanlığı’ndan El Cezire’ye konuşan bazı kişiler dünden beri devam eden eylemlerde 7 kişinin öldüğünü ve 140 kişinin yaralandığını söyledi.

Sivil itiatsizlik çağrılarının yapıldığı ülkede sosyal demokrat karakterdeki Sudan Kongre Partisi, sosyal medyadan Dal Madencilik işçilerinin de sivil itaatsizlik çağrısına kulak verdiğini duyurdu.

İletişim ve ulaşım kesildi

El Cezire’de yer alan habere göre askeri yönetim, ülkede interneti de kesti. Başkent Hartum’da bazı yollar ve havaalanı da kapatıldı.

Uluslararası tepkiler

BM Güvenlik Konseyi, bugün (26 Ekim) öğleden sonra geç saatlere Sudan darbesiyle ilgili olarak acil bir kapalı toplantı planladı. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, İrlanda, Norveç ve Estonya acil istişare toplantısı talebinde bulundu.

ABD, yapılan darbeyi kınarken 700 milyon dolarlık Acil Ekonomik Destek Fonlarını askıya aldığını duyurdu.

Bu gelişmeler ışığında, ABD, biz sonraki adımları değerlendirirken, ülkenin demokratik geçişini desteklemeyi amaçlayan 700 milyon dolarlık acil Ekonomik Destek Fonlarının Sudan’a teslimatını derhal durduruyor

Sudan’da ne olmuştu?

Sudan’da 2019 yılında ülkedeki protestoların rejim karşıtı eylemlere dönüşmesi üzerine ordu yönetime el koymuş ve 30 yıllık Ömer El Beşir dönemi sona ermişti. 2019’un Temmuz ayında El Beşir iktidarının sona ermesinin ardından yönetimi üstlenen Askeri Geçiş Konseyi ile muhalif sivil koalisyon Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (FFC) 39 ay sürecekgeçici ortak yönetim üzerinde uzlaşmıştı. Uzlaşma doğrultusunda 2023 yılında seçimlerin düzenlenmesi ve ülkede sivil bir hükümetin kurulması öngörülüyordu.

Ancak yüksek enflasyon gibi ekonomik sorunlar ile siyasi bölünmüşlük ülkede protestoların yeniden alevlenmesine neden oldu. Son haftalarda geçici hükümet karşıtı protestolar baş göstermiş ve ordunun yönetime el koyması yönündeki çağrılar artmıştı. 21 Ekim’de Sudan’da askeri rejime karşı ilk ayaklanmanın 56. yıl dönümü dolayısıyla sokaklara dökülen halk Başbakan Abdullah Hamduk’un hükümetinin istifasını istemişti.

Sendika.Org, DW Türkçe, El Cezire, AP News, Reuters

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur