Sivas Halkevi’nin Rektörlük onaylı afişleri üniversite kampüsünden toplatıldı, ne rektörlük üstleniyor ne polis

Sivas Halkevi'nde düzenlenen sanat atölyeleri için hazırlanan afişler Rektörlük'ten onay alınmasına rağmen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi kampüsüne asıldıktan yarım saat sonra toplatıldı. Rektörlük "Polis topladı" dedi ancak polis de kendilerinin toplamadığını söyledi

Sivas Halkevi’nin Rektörlük onaylı afişleri üniversite kampüsünden toplatıldı, ne rektörlük üstleniyor ne polis

Sivas Halkevi’nde bu sene düzenlenen çeşitli sanat atölyeleri için hazırlanan duyuru afişlerinin Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde asılması için Halkevi yönetcileri, yazılı başvuru yaptı. Başvuruya onay alan Halkevi yöneticileri, üniversite mensubu üyeleriyle birlikte Rektörlük onaylı duyuru afişlerini kampüste çeşitli yerlere astılar.

Sivas Halkevi’nin Rektörlük onaylı afişlerinden bir örnek

Rektörlük “polis topladı” dedi, polis reddetti

Ancak asılan afişlerin yarım saat sonra toplandığını fark eden Halkevciler, durumu üniversite yönetimine bildirdi. Üniversite yönetimi, afişlerin polis tarafından toplatıldığını ifade etti. Bunun üzerine Sivas İl Emniyet Müdürlüğü’nde ilgili birimleri arayan Halkevi yöneticilerine afişlerin kendileri tarafından toplanmadığı söylendi.

“Üniversite yönetiminin bilim etiğine ters düşen bu yaklaşımlarını kınıyoruz”

Sorumluların topu birbirine atan açıklamalarının ardından Sivas Halkevi, şube binasında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Rektörlük ve Emniyet’teki yetkililerle olan görüşmeler aktarılırken tutunulan tavrın üniversitenin değerleriyle örtüşmediğine dikkat çekildi. Açıklamada öne çıkan kısımlar şöyle:

Üniversiteler evrensel değerler ve amaçlar üzerinde kurulmuş, faaliyetleri insanlığa ve topluma hizmet içindir. Demokrasinin gelişimi, insan hak ve özgürlüklerinin gelişmişlik düzeyi ülke kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması için yaşamsal bilgiyi oluşturur, korur ve yaygınlaştırır.

Şehrimizle özdeşleşen Cumhuriyet Üniversitesi de hiç kuşkusuz aynı amaçla kurulan ve bu amaç doğrultusunda on binlerce öğrencisi ve akademisyenleriyle şehrimize ve insanlığa olumlu değerler katan gözde kurumlarımızdandır.

Ancak 2002 yılından buyana iktidar olan AKP hep vesayet rejimine karşı mücadele ettiğini söylese de reelde kendi vesayet rejiminin de temellerini oluşturdu. Bu rejimden en fazla etkilenen kurumların başında hiç kuşkusuz üniversitelerimiz gelmektedir.

Afişlerin toplatılmasını takiben Şube Başkanlığımızın üniversite yetkilileriyle yapmış olduğu görüşmede yetkililerin tutarsız beyanları bizleri üzerken “afişleriniz emniyet görevlileri tarafından kaldırıldı” demeleri Cumhuriyet Üniversitesindeki vesayetçi anlayışın teyidi niteliğindedir. Yaşanan gelişmeler ışığında Emniyet’te ilgili birimle yapılan telefon görüşmelerinde ise afişlerin kendileri tarafından kaldırılmadığı beyan edilmiştir.

Üniversite yönetiminin bilim etiğine ters düşen bu yaklaşımlarını kınarken 89 yıldan beri bu topraklarda kök salan Halkevleri’nin, kültür ve sanat faaliyetleri yaşanan tüm olumsuzluklara ve engellemelere rağmen dün olduğu gibi bugün de kesintisiz olarak devam edecektir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur