Sivas Halkevi’nin afişlerine yönelik “üstlenilemeyen” engelleme Meclis gündeminde: “Onaylı afişleri kim, neden topladı?”

Sivas Halkevi'nde düzenlenen sanat atölyeleri için hazırlanan afişler Rektörlük'ten onay alınmasına rağmen Cumhuriyet Üniversitesi kampüsüne asıldıktan yarım saat sonra toplatılmıştı. Halkevi yöneticilerinin ulaşması üzerine Rektörlük, "Polis topladı" demişti ancak polis de kendilerinin toplamadığını söylemişti. CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, bu "üstlenilemeyen" engellemeyi Meclis gündemine taşıyarak "Sivas Halkevi'nin Rektörlük onaylı afişlerini kim, neden topladı?" dedi

Sivas Halkevi’nin afişlerine yönelik “üstlenilemeyen” engelleme Meclis gündeminde: “Onaylı afişleri kim, neden topladı?”

Sivas Halkevi’nde düzenlenen sanat atölyeleri için hazırlanan afişler Rektörlük’ten onay alınmasına rağmen Cumhuriyet Üniversitesi kampüsüne asıldıktan yarım saat sonra toplatılmıştı. Halkevi yöneticilerinin aramasının ardından Rektörlük, “Polis topladı” demişti ancak polis de kendilerinin toplamadığını söylemişti.

SİVAS HALKEVİ’NİN REKTÖRLÜK ONAYLI AFİŞLERİ ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜNDEN TOPLATILDI, NE REKTÖRLÜK ÜSTLENİYOR NE POLİS

Sivas Halkevi’nin atölye faaliyetlerinin duyurusuna yönelik  “üstlenilemeyen” engeleme girişimi, Meclis gündemine taşındı. CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Karasu’nun verdiği önerge şöyle:

Üniversiteler, özgür düşüncenin dile getirildiği, tarih boyunca kültürel ve düşünsel üretimin yapıldığı ve çok sesliliğin merkezleri olmuştur. Ancak son yıllarda üniversite yönetimlerinin farklı düşüncelere karşı aldığı tutum tartışma konusudur. Son olarak Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde kültürel ve sanatsal faaliyet çalışmalarının duyurusunu yapmak isteyen Halkevleri Sivas Şubesi, engellenmeyle karşı karşıya kalmıştır. Halkevleri Sivas Şubesi’nin 14.10.2021 tarihinde izin başvurusu yaptığı kültürel ve sanatsal çalışmaları duyuru başvurusu 15.10.2021 tarihinde üniversite yönetimi tarafından onaylanmasına rağmen, Halkevleri Sivas Şubesi’nin Cumhuriyet Üniversitesi’nin duyuru panolarını astığı afişler indirilmiş ve yırtılmıştır. Söz konusu engellemenin hukuki bir boyutunun olmadığı açıktır.

Bu bağlamda;

  1. Halkevleri Sivas Şubesi’nin 14.10.2021 tarihinde aldığı izin akabinde asmış olduğu afişler hangi gerekçelerle toplatılmıştır?

  2. Üniversite yönetiminin izin verdiği afişleri kim ve kimler toplamıştır?

  3. Söz konusu engellemenin üniversitelerin kuruluş amacına aykırı olduğunu düşünüyor musunuz?

  4. Söz konusu engellemeyle ilgili herhangi bir soruşturma açacak mısınız?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur