Rus heyeti Şam’da Esad’la görüştü; YPG’den “Afrin’de olduğu gibi tehlikeli bir anlaşmaya varılabilir” açıklaması

Saray-AKP iktidarının Suriye’de yeni operasyon sinyali verdiği bir dönemde üst düzey bir Rus heyeti Şam’da Esad’la görüştü. Bu görüşmenin akabinde YPG’den “Afrin’de olduğu gibi tehlikeli bir anlaşmaya varılacağını öngörüyoruz” açıklaması geldi

Rus heyeti Şam’da Esad’la görüştü; YPG’den “Afrin’de olduğu gibi tehlikeli bir anlaşmaya varılabilir” açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin’in aralarında bulunduğu Rus heyeti dün (17 Ekim) Şam’da Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüştü.

Görüşmenin, Saray-AKP iktidarının Suriye’de yeni operasyon sinyali verdiği bir dönemde gerçekleşmesi dikkat çekiyor.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, görüşmede terörle mücadele, ekonomik ve ticari düzeylerde işbirliğine odaklanıldığını, ayrıca Suriye’de, bölgede ve dünyadaki son gelişmelere değinildiğini bildirdi.

Haberde, “Cumhurbaşkanı Esad, başta ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi olmak üzere bu gelişme ve değişikliklerin, ABD ve müttefiklerinin rolünün düşüşüne işaret ettiğini belirterek, bölge ülkelerinin ve komşularının güvenlik ve barışı artırmak ve bölgenin geleceğini kendi halklarının iradesiyle dış müdahale olmaksızın planlamak için çalışmasını gerektirdiğini vurguladı” denildi.

YPG: “Tehlikeli bir anlaşmaya varılacağını öngörüyoruz”

Şam’daki kritik görüşmenin ardından bugün (18 Ekim) YPG’den dikkat çeken bir açıklama geldi.

IKBY’de yayın yapan Rojnews haber sitesine konuşan YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, Tayyip Erdoğan’ın ‘ayakta kalabilmek için’ savaş politikası izlediğini belirtti, Şam yönetiminin, “Suriye meselesinde bağımsız bir karar ve çözüm istemediği için sorumsuzca davrandığını ve Rusya ile İran’ın çıkarlarına göre hareket ettiğini”, Rusya’nın da “şimdiye kadar Suriye halkının lehine herhangi bir adım atmadığını sadece kendi çıkarlarını göre hareket ettiğini” savundu.

“Afrin’de olduğu gibi tehlikeli bir anlaşmaya varılacağını öngörüyoruz” diyen Nuri Mahmud, sözlerini şöyle sürdürdü:

Rojavayê Kurdistanê’de devrimin yaklaşık 10 yılı boyunca meşru müdafaa hakkımız çerçevesinde her türlü saldırı karşısında savunma hakkımızı kullandık. Bunun dışında hiçbir tarafa saldırmadık. Hiçbir zaman işgalcileri, IŞİD, El-Kaide gibi Erdoğan ve Türkiye’ye yakın çeteleri ve onların artıklarını kabul etmedik.

Her şey ‘beka’ için: “Suriye’de Amerika’nın malum güçlerine ve rejime karşı her türlü mücadeleyi vereceğiz”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur