Reuters: “Merkez Bankasındaki görevlerinden alınanlar, alınan kararlara karşı çıktığından alındı”

Reuters'a konuşan bir kaynak, Merkez Bankasındaki görevden alınan Uğur Namık Küçük'ün ve Abdullah Yavaş'ın alınan kararlardan memnun olmadıklarını ve toplantılarda sürekli itiraz ettikleri iiçin görevden alındıklarını ifade etti. Dünya Finans Editörü Şebnem Turhan da Youtube yayınında benzer yorumlarda bulundu

Reuters: “Merkez Bankasındaki görevlerinden alınanlar, alınan kararlara karşı çıktığından alındı”

Geçtiğimiz günlerde içeriden üç kaynağın Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan da soğuduğunu ve iletişim sıklığını azalttığı yönünde kendilerine konuştuğunu yazan Reuters, Merkez Bankasındaki görevden almalardan sonra bir iddia daha ortaya attı.

Kavcıoğlu’nun Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrasında yayımlanan Resmi Gazete’de, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen’in, Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük’ün ve Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş’ın görevden alındığı açıklandı.

Merkez Bankasından bir kaynak Reuters’a verdiği demeçte, hem Yavaş hem de Küçük’ün son zamanlarda PPK tarafından alınan bazı kararlara karşı çıktığını, Küçük’ün de önceki yıllarda TL’yi desteklemek için rezerv satışlarına karşı olduğunu söyledi. Reuters’a konuşan kaynak, “Küçük’ün PPK’de hala hatırlanan bir cümlesi vardı: ‘Liranın istikrarı, itibarı ve bunların getirdiği fiyat istikrarı, ekonomik büyümenin ve verimliliğe dayalı kalkınmanın ön şartıdır. Başka yollarla sağlanan büyüme kalıcı olmayacaktır” dedi. Konuşan kaynak üyelerin görevden alınmasına ilişkin “Bunun Merkez Bankası için bir kayıp olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Küçük, atılan adımları beğenmiyordu”

Reuters’a konuşan kaynağın yanı sıra Dünya Finans Editörü Şebnem Turhan da Youtube yayınında benzer yorumlarda bulundu. Turhan, görevden alınan Namık Küçük için daha önce de atılan adımları beğenmediği yönündeki iddiaların gündeme geldiğini hatırlattı. Abdullah Yavaş’ın da ABD’de yaşadığının ve PPK toplantıları için Türkiye’ye gidiş geliş yaptığının ortaya çıkmasıyla gündeme geldiğini hatırlatan Turhan, görevden almaların piyasanın güvenini olumsuz etkileneceğini ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur