PCR testi pozitif çıkan öğrenci, gece yarısı yurttan çıkarılıp koşulların uygun olmadığı boş bir yurda kapatıldı

Kırıkkale'de KYK yurdunda kalan bir kadın öğrenci PCR testi pozitif çıkınca gece vakti apar topar yurttan çıkarılarak yemek, ısınma, hijyen koşullarının olmadığı izbe bir yurt binasına götürüldü. Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin "Ancak anlaşılan o ki AKP hükümeti öğrencileri gözden çıkardı, kim ne yaparsa yapsın diyor" dedi

PCR testi pozitif çıkan öğrenci, gece yarısı yurttan çıkarılıp koşulların uygun olmadığı boş bir yurda kapatıldı

Kırıkkale’de Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtta kalan bir kadın öğrenci Covid-19 testinin pozitif çıkınca bulunduğu yurttan apar topar çıkarıldı. Gece yarısı yurttan çıkarılan öğrenci, Hasan Kahya Ortaokulunun karşısındaki yemek, ısınma, hijyen koşullarının olmadığı izbe bir yurt binasına götürüldü.

“Kendine bir oda bul” denen öğrenci binanın karanlık, ıssız, pis ve soğuk olması nedeniyle korku yaşadığını ve ağladığını, saatlerce ağladıktan sonra seslendiğinde yurttan başka bir kadın öğrencinin daha karantinaya alınmak üzere orada olduğunu, kimsenin kendisine bilgi vermediğini ve yardımcı olmadığını, ailesinin kendisini araçla almak istemesine izin verilmediği, 900 liraya bir özel ambulans ile zar zor evine gidebildiğini ve ailesi Ağrı’da olan ve çaresizlikten orda kalmak zorunda olduğunu belirttiği diğer kadın öğrencinin yalnız kaldığını bilgisini paylaştı.

Konuyu Meclis gündemine getiren CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, “Ancak anlaşılan o ki AKP hükümeti öğrencileri gözden çıkardı, kim ne yaparsa yapsın diyor. Artık hiçbir konuda yönetemez hale gelmiş bir hükümetle karşı karşıyayız. İşçiden çiftçiye, esnaftan öğrenciye mağdur olmayan kalmadı” dedi.

Şahin, Gençlik ve Spor Bakanına yanıtlaması talebiyle şu soruları yönlendirdi:

  1.  Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda kaldığı süre içerisinde Covid-19 olan öğrenci sayısı nedir?
  2. Covid-19 olduğu tespit edilen öğrenciler için nasıl bir prosedür uygulanmaktadır? Karantina koşulları sağlanmakta mıdır?
  3. Yurtlarda karantina için özel bölümler yapılmış mıdır? Yapılmışsa bu bölümler için ısıtma, temizlik ve yemek konusunda ne gibi düzenlemeler yapılmıştır?
  4. Sağlık Bakanlığı tarafından Kredi Yurtlar Kurumu’ndan karantina için yurt talebinde bulunulmuş mudur?
  5. Kırıkkale’de kadın öğrencinin karantina sürecini geçirmek üzere götürüldüğü yer Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı bir yurt mudur? Eğer yurt binası ise atıl durumda mıdır? Atıl durumda ise yurtlara yerleştirilemeyen binlerce öğrenci var iken bu yurtlar neden kullanılmıyor?

“Yurt sorunu varken yurtlar karantina merkezi olarak mı kullanılıyor?”

CHP’li Şahin, on binlerce öğrenci barınma sorunu yaşarken yurtlarda korona virüse yakalanan öğrencilerin boş yurtlarda karantinaya almasını eleştirerek “On binlerce öğrenci yurtlara yerleşmek için sıra beklerken Sağlık Bakanlığının KYK yurtlarını karantina merkezi yaptığı yönünde iddialar var. Öğrenciler boş yurt bulamazken yurtların 3-5 Covid-19 hastası öğrenci için boş tutulması tam bir akıl tutulmasıdır. AKP’nin az sayıdaki Covid-19 hastasını barındıracak yer bulamayıp yurtları karantina merkezi olarak kullanılması AKP hükümetin ayıbıdır” açıklamasını yaparak Sağlık Bakanı’ndan şu sorulara yanıt istedi:

  1. Karantinada kullanılmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yurt talebinde bulunulmuş mudur? Bulunulmuşsa hangi illerde hangi yurtlar tahsis edilmiştir?
  2. Kamuoyuna da yansıyan Kırıkkale’de Kredi Yurtlar Kurumu’nda kalan kadın öğrencinin anlattığı karantina koşullarının düzeltilmesi konusunda ne yapacaksınız? Issız, soğuk ve hiçbir şey olmayan bir yere karantina adı altında öğrencileri bırakmak göz göre göre ölüme terk etmek değil midir?
  3. Kadın öğrencinin yaşadıkları için vicdanınız sızlamıyor mu? Benzer durumu yaşayan öğrenciler için ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur